Tíz évnyi szünet után 1994-től folytatódott a palota negyed környezeti helyreállítása. Amelynek keretében megújult a Sándor-palota, ahol végül Köztársasági Elnöki Hivatal kapott helyet. A Budavári Kht. szakmai irányításával ekkortól készültek azok a szakértői anyagok – pl. előzetes régészeti feltárások, funkciókat meghatározó tanulmányok, építészeti tervpályázatok lebonyolítása, stb. –, amelyek az elhanyagolt állapotú területek rekonstrukcióját megalapozták.
A több szereplő bevonásával lefolytatott előkészítő munka eredményeként az alábbi fejlesztés elvek kristályosodtak ki:
- a Palota és környezete feleljen meg a kulturális turizmus kihívásainak, legyen sikeres, használja ki a nemzetközi elismertségű vonzerejét, amely természeti és kulturális-történelmi adottságaiból fakad.
- A történelmi városrész legyen „élőhely” mind a turisták, mind az itt élők számára, legyen lehetőség a kulturális igények és a kapcsolódó fizikai igények kielégítésére!
Az évtizedes előkészítő munka eredményeként a fenti elvek alapján került meghatározásra az a projektcsomag, amelyet a 2142/2007. (VII. 27.) Korm. határozatban kiemelt projektként nevesítettek. A kiemelt projekt projektgazdája, a Budavári Vagyonkezelő és Innovációs Kht. általános célja a projekt megvalósításával Budai Palota, mint Világörökségi helyszín turisztikai vonzerejének növelése, a kulturális-turizmus szolgáltatási kínálatának és infrastruktúrájának bővítése, a kor színvonalának megfelelő kialakítása. A projekt során komplex fejlesztés megvalósításával kívánja elérni a Budai Palota Dísz tértől a Szarvas térig terjedő területe kulturális-turisztikai karakterének erősítését, és élhetőségének javítását a Világörökségi védettséghez méltó megjelenés és szolgáltatástartalom létrehozásával. Jelen projekt törekvése, hogy a nagy múltú, kiemelkedő értékekkel rendelkező örökség méltó környezetben legyen látogatható, és színvonalas élményt nyújtson a Palotát felkereső közönség számára, ugyanakkor ne terhelje feleslegesen a vár állandó lakosait.
A tervezett fejlesztés tartalma:
A volt Honvéd Főparancsnokság és Honvédelmi Minisztérium épületének helyreállítása, a Vár és Palota multifunkcionális látogatói központjának kialakítása. A turisták szellemi és fizikai ráhangolódását, feltöltődését szolgáló tér: találkozási, kiindulási, információszerzési és erőgyűjtési pont folyamatosan frissülő programkínálattal, időszaki kiállításokkal, és turisztikai információkkal; vendéglátó és rekreációs funkciókkal (1700 nm kiállítótér, 1100 nm agóra, 500 nm konferenciaterem és szekciótermek, kávézó, étterem, kiszolgáló helyiségek, információs iroda stb.)
Szent György tér helyreállítása, területrendezése. Állami protokoll helyszíneként turisztikai látványosság, továbbá városi köztér, találkozási pont kialakítása.
Déli és keleti várlejtő zöldfelületeinek a helyhez illő parkká alakítása, átjárók, gyilokjárók helyreállítása. Kikapcsolódást, pihenést, esztétikai élményt nyújtó terek kialakítása, a vendégek tartózkodási idejének növelése.
Újvilág kert – „Jeni Mahalle” – magyar-török kölcsönhatások bemutatásának előkészítése, szakmai koncepció és tervek elkészítése régészeti feltárással. (építési tevékenységet nem foglal magában)
Csikós udvarban – az épülő mélygarázs felszínén – lovas bemutatóhely létrehozása.
Szárazárokban madárröpde kialakítása
Szabadtéri színpad kialakítása, környezetrendezése a Hunyadi romkertben. Nyári színházi és egyéb kulturális programok helyszíne.
Nagy Rondella parkosítása, Zsigmond-torony revitalizálása (a Palotát őrző szolgálat elhelyezésére).
Szent György tér nyugati oldalának rendezése: fogadószint kialakítása (középső- és déli építési hely). A vár legjelentősebb régészeti romterületének rendezése, a terület későbbi beépítésre való előkészítése. A megkezdett gyalogos sétány folytatása a várfal mentén.
A Palota rekonstrukció első üteme: a „Vízhordó lépcső” revitalizálásával új megközelítési útvonal kialakítása az Ybl Miklós tér felől.
A Nemzeti Galéria lábánál a Lőportár rekonstrukciója, benne kávézó, könyvesbolt kialakítása.
A Budai Palota Oroszlános udvara és történelmi terei rekonstrukciójához szükséges művészettörténeti tanulmányok, kutatások tervezések elvégzése, hasznosítási koncepciók kialakítása (építési tevékenységet nem tartalmaz)
A hazai társfinanszírozású uniós forrást biztosító támogatási szerződés megkötése ez év végéig várható.