A Budai Palota kulturális-turisztikai fejlesztése c. UMFT KMR OP kiemelt projektről

A háborús károkat szenvedett Budai Palota újjáépítésének első szakasza 1984-ben befejeződött, ekkor került a mai helyére a Magyar Nemzeti Galéria, a Budapesti Történeti Múzeum és az Országos Széchényi Könyvtár. Ezzel az épületegyüttes az ország kiemelkedő kulturális turisztikai központjává vált.

Tíz évnyi szünet után 1994-től folytatódott a palota negyed környezeti helyreállítása. Amelynek keretében megújult a Sándor-palota, ahol végül Köztársasági Elnöki Hivatal kapott helyet. A Budavári Kht. szakmai irányításával ekkortól készültek azok a szakértői anyagok – pl. előzetes régészeti feltárások, funkciókat meghatározó tanulmányok, építészeti tervpályázatok lebonyolítása, stb. –, amelyek az elhanyagolt állapotú területek rekonstrukcióját megalapozták.

A több szereplő bevonásával lefolytatott előkészítő munka eredményeként az alábbi fejlesztés elvek kristályosodtak ki:

- a Palota és környezete feleljen meg a kulturális turizmus kihívásainak, legyen sikeres, használja ki a nemzetközi elismertségű vonzerejét, amely természeti és kulturális-történelmi adottságaiból fakad.

- A történelmi városrész legyen „élőhely” mind a turisták, mind az itt élők számára, legyen lehetőség a kulturális igények és a kapcsolódó fizikai igények kielégítésére!

Az évtizedes előkészítő munka eredményeként a fenti elvek alapján került meghatározásra az a projektcsomag, amelyet a 2142/2007. (VII. 27.) Korm. határozatban kiemelt projektként nevesítettek. A kiemelt projekt projektgazdája, a Budavári Vagyonkezelő és Innovációs Kht. általános célja a projekt megvalósításával Budai Palota, mint Világörökségi helyszín turisztikai vonzerejének növelése, a kulturális-turizmus szolgáltatási kínálatának és infrastruktúrájának bővítése, a kor színvonalának megfelelő kialakítása. A projekt során komplex fejlesztés megvalósításával kívánja elérni a Budai Palota Dísz tértől a Szarvas térig terjedő területe kulturális-turisztikai karakterének erősítését, és élhetőségének javítását a Világörökségi védettséghez méltó megjelenés és szolgáltatástartalom létrehozásával. Jelen projekt törekvése, hogy a nagy múltú, kiemelkedő értékekkel rendelkező örökség méltó környezetben legyen látogatható, és színvonalas élményt nyújtson a Palotát felkereső közönség számára, ugyanakkor ne terhelje feleslegesen a vár állandó lakosait.

A tervezett fejlesztés tartalma:

A volt Honvéd Főparancsnokság és Honvédelmi Minisztérium épületének helyreállítása, a Vár és Palota multifunkcionális látogatói központjának kialakítása. A turisták szellemi és fizikai ráhangolódását, feltöltődését szolgáló tér: találkozási, kiindulási, információszerzési és erőgyűjtési pont folyamatosan frissülő programkínálattal, időszaki kiállításokkal, és turisztikai információkkal; vendéglátó és rekreációs funkciókkal (1700 nm kiállítótér, 1100 nm agóra, 500 nm konferenciaterem és szekciótermek, kávézó, étterem, kiszolgáló helyiségek, információs iroda stb.)

Szent György tér helyreállítása, területrendezése. Állami protokoll helyszíneként turisztikai látványosság, továbbá városi köztér, találkozási pont kialakítása.

Déli és keleti várlejtő zöldfelületeinek a helyhez illő parkká alakítása, átjárók, gyilokjárók helyreállítása. Kikapcsolódást, pihenést, esztétikai élményt nyújtó terek kialakítása, a vendégek tartózkodási idejének növelése.

Újvilág kert – „Jeni Mahalle” – magyar-török kölcsönhatások bemutatásának előkészítése, szakmai koncepció és tervek elkészítése régészeti feltárással. (építési tevékenységet nem foglal magában)

Csikós udvarban – az épülő mélygarázs felszínén – lovas bemutatóhely létrehozása.

Szárazárokban madárröpde kialakítása

Szabadtéri színpad kialakítása, környezetrendezése a Hunyadi romkertben. Nyári színházi és egyéb kulturális programok helyszíne.

Nagy Rondella parkosítása, Zsigmond-torony revitalizálása (a Palotát őrző szolgálat elhelyezésére).

Szent György tér nyugati oldalának rendezése: fogadószint kialakítása (középső- és déli építési hely). A vár legjelentősebb régészeti romterületének rendezése, a terület későbbi beépítésre való előkészítése. A megkezdett gyalogos sétány folytatása a várfal mentén.

A Palota rekonstrukció első üteme: a „Vízhordó lépcső” revitalizálásával új megközelítési útvonal kialakítása az Ybl Miklós tér felől.

A Nemzeti Galéria lábánál a Lőportár rekonstrukciója, benne kávézó, könyvesbolt kialakítása.

A Budai Palota Oroszlános udvara és történelmi terei rekonstrukciójához szükséges művészettörténeti tanulmányok, kutatások tervezések elvégzése, hasznosítási koncepciók kialakítása (építési tevékenységet nem tartalmaz)

A hazai társfinanszírozású uniós forrást biztosító támogatási szerződés megkötése ez év végéig várható.


Egy korty Ázsia reggelire

Egy korty Ázsia reggelire 

Kulturális ízkavalkáddal hódít az új belvárosi brunchozó.
Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.