Ezzel kapcsolatban azonban sok véleménynek nem lehetett hangot adni, mivel a Fidesz meglátása szerint, illetve Varga Zoltán, az idegenforgalmat felügyelő önkormányzati tárca új vezetőjének múlt heti bizottsági meghallgatására alapozva a Bajnai kormány az idegenforgalomra vonatkozóan még nem hirdetett programot, ugyanakkor nem kívánja visszavonni az elődje által tervezett, az idegenforgalmat érintő megszorításokat sem. A megszorítások közt szerepel változatlanul a 2008-ban mintegy 41 millárd forintnyi forgalmat bonyolító üdülési csekkek és a szintén jelentős bevételt eredményező étkezési utalványok tervezett megadóztatása, amely a belföldi turizmust érintené hátrányosan. A tervezett 5%-os áfa emelés a Fidesz meglátása szerint szintén rossz helyzetbe hozhatja az idegenforgalmi és vendéglátóipari vállalkozásokat. Egy 2009. március 10-i uniós pénzügyminiszteri döntés értelmében a tagállamok megkapták a lehetőséget a vendéglátóhelyek áfakulcsának csökkentésére, ezzel több tagállam él, illetve kormányzati szinten foglalkozik a gondolattal. A párt szerint az áfakulcs-csökkentés nálunk rövidtávon bizonyára bevételkiesést okozhat, viszont munkahelyteremtő hatása és a várható forgalombővülés következtében hosszú távon a kiesett bevétel megtérülhet. A kormány megadóztatná a falusi turizmusból származó bevételeket is. Jelenleg a vidékfejlesztésben is fontos szerepet betöltő falusi szálláshely-szolgáltatás és az agroturisztikai szolgáltatások évi 1,2 millió forintig adómentességet élveznek. Az intézkedés nehéz helyzetbe hozhatja a falusi turizmusból is élő közel 6500 vállalkozót, illetve az intézkedés következtében esetleg szűkülő szálláshelykapacitás miatt eleshetnek néhányan egy kedvezményes üdülési lehetőségtől.
A Fidesz több uniós tagállamhoz hasonlóan úgy véli, hogy az idegenforgalomtól nem célszerű elvonni, illetve azt újabb adókkal terhelni, hanem éppen ellenkezőleg, kedvezmények révén célszerű elősegíteni a nagy élőmunka igényű ágazat versenyképességének megőrzését. Bánki Erik szerint például ilyen és ehhez hasonló módszerekkel lehetséges a pártja által az utóbbi időkben számos alkalommal emlegetett 1 millió új munkahely teremtése.
A Fidesz a turizmus területén szükséges azonnali intézkedésként javasolja az üdülési csekk adómentességének megőrzését, de felhasználás lehetőségeinek átgondolása mellett, lehetőleg visszatérve az eredeti célhoz, a szállásadás során történő felhasználáshoz. A szolgáltatások szűkítésének lehetőségét korábban a leköszönt önkormányzati miniszter, Gyenesei István is felvetette. Javasolják továbbá az áfa emelésének elvetését a turizmusban, valamint az idegenforgalmi marketing források azonnali, legalább 1,5 milliárd forinttal történő megemelését. Ezeket a javaslatokat egy korábbi bizottsági ülésen mind a kormánypárti, mind az ellenzéki delegáltak egységesen elfogadták.