A Baranya Megyei Közgyűlés elfogadta az OTP ajánlatát – közölte lapunkkal a közgyűlés gazdasági bizottságának elnöke, Gulyás Emil. Az elnök hangsúlyozta, a közgyűlés támogatja azt a kezdeményezést, hogy a Harkányi Gyógyfürdő fejlesztéséhez forrásokat nyerjenek a Széchenyi terv keretéből. Mint ismeretes, a harkányi fürdő fejlesztése késik, hónapok óta képtelenek beadni a pályázati anyagot, mert a két tulajdonos: a megyei közgyűlés és a harkányi önkormányzat nem tudott megállapodni (HT 2001. augusztus 10.). A vita ugyan folytatódik, de van, amiben sikerült végre egyezségre jutniuk. A megyei közgyűlés százmillió forintig kezességet vállalt a tervezett hitelfelvételhez, és 550-700 millió forintig ingatlanfedezetet nyújt, ezért cserébe az OTP biztosítja a garanciát, és végre elkezdődhet a másfél milliárdos beruházás. A tőkeigényes fejlesztés keretében látványfürdő épülne az egyik épület tetején, kerámiaburkolatot kapnának a medencék, és a vizesblokkok is megújulnának. A Széchenyi-keretből 750 millió forintot kaphatnának, ha végre benyújtanák a pályázatot. Erre viszont a legújabb megállapodás ellenére is várni kell, mert a személyi ügyekben a harkányi és a Baranya megyei illetékesek továbbra sem jutottak dűlőre. A harkányiak ragaszkodnak ahhoz, hogy ők adják a fürdő vezérigazgatóját, a Baranya Megyei Közgyűlés számára ez elfogadhatatlan – fogalmazott a megyei közgyűlés gazdasági bizottságának elnöke.
Amíg a harkányiak és a pécsiek vitáztak, addig többen vissza nem térítendő támogatást nyertek a Széchenyi-keretből, pályázati úton.
A legutóbbi eredményhirdetés színhelye Bükfürdő volt. Az eredményhirdetés házigazdája, a Nyugat-dunántúli Regionális Marketing Igazgatóság nem véletlenül választotta helyszínül a Büki gyógyfürdőt. Budai Zoltán turisztikai helyettes államtitkár ugyanis itt jelentette be, hogy négy és fél milliárd forinttal támogatnak hét gyógy- és termálfürdőt és egy szállodát, ezek között két büki színhely is szerepel. A beruházások összértéke 10,8 milliárd forint, és ez háromszázkilencvenhat új munkahelyet eredményez.
Mint ismeretes, júliusban a hajdúszoboszlói kormányülésen a kormány megemelte a pályázatok keretösszegét tízmilliárd forinttal. Ezt a döntést az is indokolhatja, hogy januártól július végéig harmincketten pályáztak csaknem 16 milliárd forintos támogatást igényelve. A harminckét pályázó közül huszat támogattak összesen kb. 11 milliárd forinttal. Többségük önkormányzati tulajdonban lévő gazdasági társaság, ezeknél összesen 848 új munkahely jön létre, mindegyik beruházás vidéken valósul meg.
A legutóbbi eredményhirdetésnél a helyszín kiválasztása nem volt véletlen, hisz a Büki Gyógyfürdő Rt. a fedett fürdő bővítésére és a fürdő rekonstrukciójára kapott támogatást a Széchenyi keretből. A kétmilliárd forintos beruházáshoz az állam egymilliárd forinttal járul hozzá. Jelenleg tizenkilenc medence, gyógyászati részleg, gyógykemping és konferenciaközpont várja évente a nyolcszázezer vendéget.
Bükfürdőn az elmúlt években világossá vált: a téli hónapokban az 1500 fős fürdőkapacitás kevés, azt 2300 férőhelyesre kellene bővíteni. A gyógyvizes medencét teljesen rekonstruálják, új lefedést kap, a fedett nyugati oldalon egy új, kétrészes, fedett, illetve félig fedett, úszófolyosóval összekötött, temperált vizű háromszázhetven négyzetméter felületű medence létesül.
Az előtérben elválasztják egymástól a dohányzó és a nem dohányzó részeket, lefedik az átriumot, a fedett fürdő bejárata pedig százkilencvennyolc négyzetméterrel növekszik.
Létesítenek egy új tanmedencét, ahol a kistérség településeinek (Bük, Csepreg, Simaság, Mesterháza, Szakony, Acsád) ifjú lakosai gyakorolhatják az úszás tudományát. A fizioterápiás intézetre ráépítenek egy új szintet, ezt a betegforgalom növekedése indokolja. Rekonstruálják a pavilonsort, az eddigi lapos tetőket kicserélik új, egységes tetőre.
A vendégek régóta hiányolták, hogy a gyógyfürdőhöz tartozó rekreációs park nincs egész évben nyitva. Ezért a vezetőség eldöntötte: egész évben nyitva tartanak, ráadásul három medencét is építenek élményfürdővel és öltözőkkel.
Bükfürdőn valósul meg a Hungária Golf Ingatlanforgalmazó-Fejlesztő Kft. kétezer négyzetméteres egészségturisztikai központja is. A beruházás összértéke 1,572 milliárd forint, melyet 685,36 millió forinttal támogat az állam.
A nyugati országrészben, Szentgotthárdon a Termál Fürdő Kft. fedett, trópusi jellegű fürdőkomplexum építését tervezi. Ez állítólag hasonlítani fog a debrecenihez, amit szintén a Széchenyi terv keretében támogatnak. Ami lesz: úszómedence, tanmedence, gyermekmedence, kis- és nagy élményfürdő, őrült folyó, örvénymedence, két pezsgőmedence és merülőmedence. A távoli tervek között szerepel egy négycsillagos termálhotel megépítése. A költségek meghaladják a kétmilliárd forintot, ehhez a Gazdasági Minisztérium 825 millióval járul hozzá.
A tizenkilencedik századi szegedi Anna Fürdő is megújul, és ismét kizárólag a hölgyek számára áll majd nyitva. A fejlesztés összköltsége másfélmilliárd forint, ennek a felét nyerték el pályázaton.
Szegedtől alig húsz kilométerre fekszik Mórahalom. A városi önkormányzat a helyi termálfürdőben a külső medence töltő-ürítő rendszerét szeretné modernizálni. A háromszázhúszmillió forintot igénylő fejlesztéshez az állam nyolcvankétmillió forintot adott. Többgenerációs fürdőt építenek Cegléden, ahol fitnesz, wellness, gyógyvizes terápiás kezelés vár mindenkit. A régióban egyedülálló a ceglédi víz összetétele, jódos, kloridos hévíz, ehhez társul egy hatvanöt hektáros park. A beruházáshoz másfél milliárd forintra van szükség, az állam ennek a felét biztosítja. Szentes Város Önkormányzata a strand fejlesztéséhez kapott segítséget. Építenek két gyermekpancsolómedencét, a felnőtteknek pedig élményfürdőt a magát Nemzeti Sportvárosnak nevező Szentesen. A beruházás összköltsége 362 millió forint, ennek felét a Gazdasági Minisztérium adja.