A Horror Háza lett az úttörőtábor

Mélytengeri szörnyeket és amorf, bizarr formájú lényeket építettek a szovjetek a pionírtáborra.

Az első szovjet úttörőtábor 1925-ben nyitotta meg kapuit az ukrajnai Krím-félszigeten fellelhető Gurzuf városa mellett. Az Arteknek hívott tábor kezdetben bár csak 80 gyermeket tudott vendégül látni, ám a folyamatos állami és nagyvállalati támogatások és beruházások miatt 1969-re már 3,2 négyzetkilométeresre megnövelt park már évi 27 ezer úttörőt/pionír szórakoztatását látta el. A tábor a maga 150 épületével, három uszodájával, 7 ezer fős stadionjával a földkerekség egyik legnagyobb „gyermeküdültetési” komplexumának számított. Vendégei a világ 70 országából kerültek ki.

Az 1970-es évek elején már csaknem 40 ezer úttörőtábor (Пионерский лагерь) várta nyaranta úttörőit a Szovjetunió területén. Ez hozzávetőleg 10 millió gyermeket jelentett évente. A humán és a reál tantárgyak köré szakosodott karrier-specifikus, egyetemi előkészítőknek is hívott nyári táborhálózatban például az novomihajlovkai „Sasfióka” és „Rakéta” táborok az űrhajózásra, a „Sirály” az ornitológiára, a „Nyár” és Búzavirág” a földművelésre, a „Paramonovo” a politikára, a „Ray” a számítástechnikára, a „Béke” a tudományra, a „Jakhrona” pedig a textilgyártása szakosodott. Ezeken az „úttörőlágereken” kívül persze szinte minden városban volt egy napközis tábor is egy központilag kijelölt iskolában.

A gorbacsovi peresztrojka idején a táborok többségét anyagi okok miatt bezárták, majd sorsukra hagyták. A megmaradt, szét nem lopott, el nem hordott pár száz darabra lecsökkent létesítmény időközben pedig szép lassan áttért a kereskedelmi és turisztikai tevékenységekre. Egy floridai városi felfedezőnek, Emily Dietrichnek köszönhetően azonban érdekes jelenség bontakozott ki tavaly Oroszország-szerte: divat lett lefotózni, lefilmezni a természet által visszahódított úttörőtáborokat, amelyek közül sok meghökkentő „vonalvezetésű”, futurisztikus, groteszk szobrokkal díszített.

Az egyik ilyen extrém kinézetű „marxista szellemiségű” tábor Moszkvától északra, Dedenyevo (É: 55°18’21” K: 36°9’34”) falu melletti erdőben lelhető fel. A tengeri biológia és a naturalizmus témakört boncolgató bizarr formavilágú „kemping” egykori ebédlőjét és pedagógusszállását például egy gigantikus méretű küklopszi polip készül bekebelezni vörösen izzó szőrős csápjaival. A fiúszállások homlokzatait csikó-, lepény- és tintahal kavalkádok díszítik. A gipszből, üveggyantából, hungarocellből kifaragott szobrok legdémonikusabb képviselője az a Howard Phillips Lovecraft amerikai rémregényeiből ismert Cthulhu földönkívüli démon teszi a legplasztikusabbá, amely messziről bár egy rideg szemű ragadozó madárnak néz ki, ám a teste és farka (!) egy majom és egy kenguru génmanipulált, szerencsétlenül összevarrt korpuszára hasonlít. Lehet, hogy ilyen torzszülött állatok „összerakásán” ténykedtek egykor az itt nyaraló úttörők?

Szintén érdekes (félelmetes?) dekorációnak tűnik Lenin portréja is. Az öreg Iljics mögött kialakított lángok ugyanis jobban emlékeztetnek a pokol tüzére, mint a forradalom lángjára. Lenin elnagyolt ábrázolása ráadásul inkább jobban hasonlít egy lenyírt hajú Neptunusz istenre, mint az ország egykori vezetőjére. Plusz poén, hogy a „tengeri istenség” mellszobra előtti gyülekezőhelyen/központi téren ma kecskék és juhok legelnek békésen, miközben ügyet sem vetnek a betonba vésett halrajokra és kardhalakra.

A mélytengeri szörnyeket és fantasztikus küllemű lényeket ábrázoló szobrokat persze nemcsak az épületek külsején, hanem az egykori pihenő és társalgó szobák falain és padlóján is fel lehet fedezni. Az egyik hálószobában például utólag is nehéz elképzelni, hogy tudták az ágyakat elhelyezni a vörösen bugyogó lávát és egy gigantikus méretű állkapcsot imitáló gipszöntvény mellé vagy fölé. A The Bohemian blog szerzője szerint a leninista lidércnyomásra emlékeztető sűrű aljnövényzettel benőtt hely már csak azért is misztikus és ijesztő, mert a földúton történő megközelítését még mogorva és „turistagyűlölő” favágók is akadályozták-, így az „elátkozott hely” megtekintése legálisan szinte lehetetlen.

Forrás: GyártásTrend


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.