A község életében évről évre jelentős az átmenő turistaforgalom, akiket igyekeznek a település nevezetességeivel is megismertetni. Igazi turisztikai attrakciónak számít a minden hónapban megrendezett ónodi országos állat- és kirakodóvásár, amelyet hazánk legrégibb vásáraként tartanak nyilván, tele látványossággal, élményekkel. Ezeken több ezer érdeklődő fordul meg, különösen a nyári hónapokban, amely igazi sátoros parádé nagy- és kis háziállatokkal, gazdacserével és gasztronómiai parádéval.
Tarnóczi József azt is elmondta, hogy idegenforgalmi érdekesség a nádfedeles Tájház, amelyet egy 1880-ban épített szabad kéményes parasztházban alakítottak ki. A kornak megfelelő bútorokkal, eszközökkel, használati tárgyakkal és viseletekkel rendezték be.
Ám Ónod turisztikai különlegessége a vár, amely a falu központjához közel, a Sajó folyó partján található. Ezt a több száz éves építményt - amelyet az 1380-as években kezdtek kiakaítani -, az egri vár eleste után, 1596-ban királyi végvárként erősítettek meg. Itt született Lórántffy Zsuzsa, II. Rákóczi Ferenc dédanyja. A vár jelenleg a Magyar Állami Vagyonkezelő Zrt. kezelésében van, ahol korábban jelentős feltárási munkákat végeztek.
A polgármester hangsúlyozta, hogy a Vagyonkezelő Zrt. vezetése az ónodi önkormányzattal együttműködve elkötelezett arra, hogy a várban további feltárásokat folytassanak, illetve megerősítsék az állagát a jövőben. Ehhez jelenleg az épületegyüttes környékén levő ingatlanok tulajdonjogát kell rendezniük, majd ezt követően pályázati támogatással szeretnék a konkrét kivitelezési munkát elvégezni.
Ennek az előkészítését meg is kezdték. Terveket készítettek a vár felújítására és hasznosítására. Ezek kiállító termek létrehozását, illetve közösségi funkciókat is tartalmaznak. Így konferenciákat, rendezvényeket is szeretnének szervezni majd a helyszínen. A tervek látvány anyagokat tartalmaznak a vár hasznosítására. A falu első számú vezetőjének véleménye szerint várhatóan a következő öt évben megvalósulhat a felújítás.
Tarnóczi József azt is megerősítette, hogy a jövőt az jelentené, ha az észak-magyarországi várak, például az egri, az ónodi, a tokaji, a diósgyőri, a sárospataki, a regéci, a hollókői, a füzéri közösen, egymást segítő programokkal jelennének meg a turisztikai piacon. A jelenleg is működő Felső- Magyarországi Várak Egyesületén belül - melynek Ónod is tagja -, létezik az Északi Várak Idegenforgalmi Klaszter Programja, melynek erősítésével tovább léphetnének. Példaként említette az iskolai osztálykirándulások közös szervezését. Ezekkel az északi régió történetét, földrajzi adottságait még jobban megismertethetnék a fiatalokkal. Egyébként az idén augusztus utolsó hétvégéjén újra megrendezik az íjjászok nemzetközi versenyét az ónodi várban.
Tarnóczi József a következő időszak turisztikai fejlesztéseiről is tájékoztatta lapunkat. Elmondta, hogy 2011-ben építették Ónod határában a Sajót körülölelő árvízvédelmi körgát, ahol kerékpárutat szeretnének építeni. Ezzel a Sajó partjához közeli szomszédos településeket is, például Muhit, vagy Sajóládot jobban megközelíthetnék a turisták a kétkerekű járművekkel. Az elmúlt időszakban sokat javult a Sajó vízminősége, ezért a hangulatos környezetben összefogással túrakajakozást kívánnak szervezni. Ennek a kezdeti lépéseit már meg is tették. Még az idén a Vár utcában egy önkormányzati tulajdonban levő régi lakást korszerűsítenek. Ehhez pénzügyi támogatást nyertek el pályázattal és tíz millió forintot költenek a felújításra, kényelmes szálláshelyet kínálva a vendégeknek.