A Magyar Turisztikai Egyesület (MATUR) Budapesti Tagozatának szokásos klubnapját tartották meg kedden az Angelika kávéházban. Dr. Herkó László, elnök a Meeting Budapest Rendezvényszervező Kft. ügyvezető igazgatóját Köves Tamást, a MaReSz egykori elnökét hívta vendégül.
Köves Tamás a hazai rendezvényszervezés helyzetét tekintette át „A rendezvényszervezés aktuális helyzete és hazai problémái” című előadásában, majd rátért arra, amire mindenki kíváncsi volt, miért is mondta, hogy: a csődhullámok okainak keresése során arról nem esik szó, hogy az okok közt az elmúlt 20 év „tehetségtelen turisztikai vezetése” is fellelhető.
Hol az ígért kongresszusi központ?
Köves újra hangsúlyozta, hogy indokai között szerepelt az is, hogy a mai napig nincs „egy több ezer főt befogadó nemzetközi mércével is elfogadható, kongresszusi központ.” Elmondta, hogy több mint 20 év alatt nem akadt olyan döntéshozó, vagy turisztikai szakember, aki ne helyeselte volna ezt a tervet, és ne ígérte volna meg, hogy lesz konferenciaközpontunk. Köves számtalan tervet látott, példáként említve a Tüskecsarnok illetve a Syma bővítésének történetét. Voltak olyan évek, amikor megvalósulni látszott a terv, mégsem sikerült még hozzákezdeni sem az építkezéshez. „A világ rejtélye a magyar turizmus életében, hogy miért is nem épült meg az ígért kongresszusi központ, amelyre pedig nagyon nagy szükség lenne” - mondta.
Ha sokáig húzódik még a kongresszusi turizmus nem megfelelő kezelése, komoly veszteség éri az országot, lemarad a hivatásturizmusban folyó éles küzdelemben. „Egy 4.300 fős kongresszusi központ felépítésével az átadástól számított 3 éven belül 100 – 150.000 új vendégéjszakával növekedne a szállodafoglaltság, mely a nyitástól számított 5 – 6 év után, ha megfelelően működő Kongresszusi Iroda is csatlakozik a marketing munkához akár 200 – 250.000 vendégéjszaka is lehet” - mondta
Érdekérvényesítő képesség híján
Köves Tamás párhuzamba állította a turizmus és a mezőgazdaság támogatását, és azt a következtetést vonta le, hogy „nem igazán voltunk fontosak”, és ezzel kapcsolatban kijelentette, hogy „a szakma érdekérvényesítő szerepe nulla”, ők nem vonulnak az utcára, nem tudnak erővel fellépni, hiszen ha egy szálloda bezár, a többi még örül is, hogy több vendégük lesz. Elismerte, hogy a turizmus vezetői ebben nem hibásak, hiszen pénz nélkül ők sem tudtak mit tenni. „Vezetőink nem voltak tehetségtelenebbek, mint mások” - tette hozzá.
Köves Tamás nem ért azzal egyet, hogy a gyógyturizmusra fektetjük a hangsúlyt, hazánk kitörési pontját nem ebben látja, hanem a hivatásturizmusban, valamint a kulturális turizmus fejlesztésében.