A Fekete-hegyek országa: Crna Gora. Ahogy mi mondjuk: Montenegró. Az Adriai-tenger délnyugati sarkában, a szürke sziklás hegyek hátán. Mindenütt felhőket hasító ormok, partszélüket tengerhullámok fodrozzák.
Más a táj. Ez nem a derűs dalmát szigetvilág. Itt minden keményebb, acélosabb. A városokban nincsenek tűhegyű tornyok, csipkés loggiák – mégis: minden mediterrán hangulatban úszik. A várszerű házak, a tömör tornyok, a hegyek szikláira felszaladó városfalak – itt élnek a montenegróiak. …
És a szokatlan emberek. A férfiak magasak. Óriások. A nők? Sudárszép montenegrói hercegkisasszonyok, királylánykák mai leszármazottai. Hegyi emberek. Családias összefonódásban, levelezői viszonyban álltak királyokkal, császárokkal, kusza rokoni házassági kapcsolatokban, vagyoni érdekeltségek labirintusában.
A crna goraiak vigyáznak szabadságukra. Féltik gazdag, érdekes, sajátos történelmi múltjukat, köves kis országára büszke a nép. Még Lehár Ferenc is megénekelte őket Víg özvegy című operettjében. Montenegrót, a mai turistaparadicsomot az Adria Kon Tiki utazási iroda szeretné közelebb hozni Magyarországhoz. Arra törekednek, hogy mindenki a helyszínen győződjön meg arról: itt béke van. Nyugalom. Ezt a különösen szép tájat az Isten is arra teremtette, hogy az ember földi paradicsomban érezze magát.
Hogyne lenne így, amikor a magyar utazót az egynapos vadregényes autókázás, a kanyargó vonatozás vagy az egyórás hegyek fölötti repülőzés után pálmafák, mimózák, kaktuszok, fügék, narancs-, citromligetek illatáradata fogadja a tengerparton. Fent a bérceken a hullámok taraja fölé hajolnak a hósipkás hegyormok. Olyan szép, hogy ezen csak ámulni lehet, csendben eltűnődni a tegnap otthagyott más világból, a városi élet füstös napjaiból idemenekülve. Jó fürdési lehetőségek és selymes gyógyhatású homokos part, festői táj kárpótolja a vendéget a hosszú utazásért.
A tengerpart meglepetés: mindenütt aranyló vagy szürke homokos strand, ellentétben az Adrián megszokott sziklás, köves, kavicsos tengerparttal szemben.
Évszázadokon át megközelíthetetlen, nehezen járható, magába fordult darabja volt ez az Adriának, elzárva a nagyvilágtól. De mára minden megváltozott. Korszerű szállodák épültek, amelyek a magyar vendég pénztárcájához igazodnak. Hercegnovi, Kotor, Perast, Igalo, Sv. Stefan, Tivat, Budva, Ulcinj – a montenegrói tengerparton az Adria csodálatos Riviérája. Feltűnően olcsók a szobaárak és minden, ami csak kell a napi megélhetéshez. A turista választhat a Robinson-szerű nyaralástól a legkényelmesebb luxusszállodák kínálatáig, igénye szerint.
2000-ben alig félmillióan keresték fel az országot, miközben 1989-ben a turisták száma még meghaladta az egymilliót. Tavaly a legtöbben Oroszországból, az olaszoktól, a csehektől, és a szlovákoktól érkeztek. A magyar turisták száma csupán ezerhatszáznyolcvan.
Önállóan csak a nagyon bátrak induljanak neki e gyönyörű ország felfedezésének. Érdemesebb valamelyik irodát választani. Budapestről tizenhat óra alatt lehet Montenegróba jutni, Szegedről az út tizenhárom óra. Persze ez Szerbián keresztül ennyi, mert ha Horvátországon és Bosznián át megy az autós, akkor az út húsz-huszonkét órát is eltarthat. A benzin Szerbiában negyven százalékkal olcsóbb, mint Magyarországon, Horvátországban vagy Boszniában. Jugoszlávián át érdemes félúton megállni, Zlati Partizanke Vodéban már húsz márkáért lehet szállás találni. Ha valaki Horvátországon át megy, akkor Szarajevóban éjszakázhat. Ott azonban száz márka alatt nincs szállodai és panzió-szoba sem. A horvát–montenegrói határ nincs mindenhol nyitva, ezért érdemes magánutazóként először tájékozódni. A települések elején, végén rendőrök igazoltatnak, gyakran akarnak büntetni. A büntetés kétszáz márkáról indul, útadót, biztosítást követelnek. A magyar zöldkártya érvényes, az útadó pedig – még – nem létezik.
Egyéni utazóként szobát sem könnyű találni, különösen a fő szezonban. A magánházaknál egy hét a minimum, de ahol van szabad hely, ott a minőség hagy némi kívánnivalót maga után. Egy két méterszer másfél méteres kis szoba tavaly tizenöt márka volt, de a kissé koszos zuhanyzó a folyosón. Herceg-noviban az is előfordult velem tavaly nyáron, hogy csak egy éjszakára sikerült szobát kapnom. A gyönyörű tengerparti kertben található szállodában nyolcvan márka volt egy éjszaka. A Kotori-öblöt kétszer kellett éjszaka érte körbekocsikázni.
A szegedi székhelyű Adria Kon Tiki Szegedről átviszi az utasokat Szabadkára, majd onnan vonattal Barba, ahonnan a lefoglalt szállás kapujáig szállítják az utasokat. Mindezért tizenhatezer forintot kell fizetni, a repülőjegyért Budapest és Podgorica között negyvenkétezer forintot kérnek, plusz az illeték és a transzfer.
A cég a középkori városok villáiban is kínál szobát: fő szezonban heti hatvanezer forintért. A középkori tengerparti városok csodával határos módon megmaradtak, Kotor, Budva és az albán határ előtt néhány kilométerrel fekvő egykori kalózváros, Ulcinj. Az igazi luxus Sveti Stefan, ahol a romantikus középkori halászfalut luxusszállodává alakították át. Belépni csak a vendégeknek lehet. A szálloda kávézójában melegített vizű medence van, a szoba árak kétszázötven márkánál kezdődnek. Fő szezonban 146 600 forint egy hétre. Az iroda a háromcsillagos Fjord Hotelban egy hétre, félpanzióval 27 500 forintért tud szobát foglalni, fő szezonban 35 500-ért. Montenegróban az étkezések ára elfogadható, egy ebédért, vacsoráért körülbelül kétezer forintot kell fizetni, garantált a friss tengeri hal és a házi bor. Sok helyen találni magyarul beszélő pincért.