Miskolcon a turisztikai szezon a februári multikulturális kocsonyafesztivállal indult. A „Pislog, mint a miskolczi kocsonyában a béka” szállóigére alapozott téltemető mulatság minden műfajban nyújt valami élvezeteset, nem csak az ínyenceknek, mulatósoknak, vásári forgatagban vásárlóknak. Reggel síelünk, utána gyógyfürdőzünk, délután kocsonyát eszünk, este operába megyünk – ezt se tudják sokan utánunk csinálni! – mondhatják a helybéliek nem kevés büszkeséggel. Tény, ami tény, az immár 8. alkalommal megrendezett kocsonyafesztivált nem akárhogyan szervezik. Harmincoldalas műsorkalauza bőségével ejti zavarba a hétvégére ide látogatókat. Idén a tavaszias szellő ugyan olvasztgatta a csodaszép jégszobrokat, de a fesztiválra érkezők annál jobban élvezték a szabadtéri koncerteket, zsúfolásig megtöltötték Miskolc főutcáját és köztereit. Több ezer kocsonyástál talált gazdára, sok hektoliter „Korty” csúszott le a vendégek torkán. Mert a kocsonyafesztiválnak külön itala is van! A vidék kincseiből, a karsztforrások vizéből, malátából és tokaji boresszenciából állította össze a Korty nevű, színében a sötétvörös borostyánra, habjában a Guinnessre emlékeztető kedvelt italt Vaskó György, a miskolci Kortyolda vendéglő tulajdonosa.
Hagyományok és high-tech
Béka béka hátán, a kirakatokban, az utcai elárusítópultokon, filcből, marcipánból, babzsákból, kerámiából, még az égből is hullatták a puha filcállatkákat, a kocsonyafesztivál jelképeit a furfangos szervezők. Az idei kocsonyafesztivál zöldfesztivál is egyben (2008 a Föld bolygó nemzetközi éve), a gyakorlati békavédelem terepen is meg a zöldsátorban is komoly programpontja volt a fesztiválnak. A tudomány összefogott a turizmussal: a Herman Ottó Múzeum munkatársai külön sátorban mutatták be Miskolc legújabb világszenzációját, a Bükkábrányban talált, sok millió éves mocsári ciprusokat. A világ első nanobékája, amely a fesztivál alkalmából a Miskolci Egyetemen „született”, tanúsítja, hogy milyen fölényes játékossággal forgatják a nanotechnológia fegyvereit a helyi kutatók. A 40- szer 40 mikrométer nagyságú, békát ábrázoló rajz egy hajszál keresztmetszetére kétszer férne rá! A legkorszerűbb módszerek és eszközök játékos szerepet kaptak a kocsonyafesztiválon. GPS-koordináták alapján kell megtalálni például a „Békakirálynő” rejtekhelyét a városban, a Miskolci Állatkert pedig internetes sztárt faragott Pyxiből, az afrikai ökörbékából, amelyet éjjel- nappal webkamerák követnek a békavalóságshow keretében. A fesztivál végén pedig útjára indul a Travel Bag-akció hőse, a miskolci béka bábfigurája. A világ számos pontján felszerelt, GPS-koordinátával ellátott ládáktól ládákig utazik majd, hátizsákjában Miskolcot népszerűsítő üzenetekkel. Miskolc városa él a legkorszerűbb marketingeszközökkel: turisztikai portálja mellett CD-n is megjeleníti a város kínálatát, és hat belvárosi touch-info pont is segíti a turisták tájékozódását.
A kultúra várost épít
A miskolciak leginkább a színházukra büszkék, a mai Magyarország legrégebbi kőszínháza mára 17 ezer négyzetméteres komplexummá fejlődött. Az öt játszóhely, a hatalmas jelmeztár mellett kis emlékpark is idézi a színjátszás hőskorának nagyasszonyát, Dérynét és Latabár Endrét, a Latabár dinasztia megalapítóját. A Miskolci Színészmúzeum mára éppúgy kihagyhatatlan látnivaló lett, mint Közép-Európa legnagyobb ikonosztáza a görögkeleti templomban. Az egykori vasgyárat „ipari szafari” keretében mutatják be, az „Év vendége” jeligével három-öt napos, kedvezményes csomagtúrákat kínálnak. Városatyák, színészek, tudósok, utazásszervezők ötleteiből egész évre szóló programsorozat született Miskolcon és környékén.
A tanulmányutat Miskolc város támogatásával a SZERVIZ IRODA Utazási Központ szervezte és finanszírozta.