Nincs miért vitába szállni a szerzővel. De ekképp folytatja az egyébként máig is igen hasznos információkat felsorakoztató kötet: „...ez azonban nem jelenti azt, hogy itt nem talál ugyanolyan szállodákat, repülőtereket, aszfaltozott utcákat, betonműutakat (...), mint a Szovjetunió európai köztársaságaiban.” Ez is megállja a helyét, bár Szovjetunió már egy ideje nincs. A szerző előrebocsátva, mintegy elnézést kérve hozzáteszi: „De más az éghajlat, az életritmus, az emberek öltözködése (...) mások a hagyományok, mások a népszokások.”
Kopaszodó férfi mosolyodik el
a taskenti repülőtér „Vízumkiadás” ablakánál, mikor megtudja: a csapat Vengrijából érkezett. A vízumok útlevélbe ragasztása viszonylag gyorsan és felesleges kérdezősködés nélkül megy. Előzőleg az utas a hazánk területén is illetékes bécsi követséghez eljuttatta a szükséges adatokat, a vízumkérő lapon repülőtéri átvételt kért, kezében a kinyomtatott pdf-fel pedig odajárult ehhez a jókedélyű férfiúhoz, aki még Puskást is ismerte. Útlevélellenőrzés és már csak a kitöltött vámáru nyilatkozattal kellett odasétálni a megfelelő helyre, de itt is könnyen átengedtek. Hazudnék, ha azt mondanám, ettől az aktustól régi reflexek nem indultak be, akárcsak pár évtizede még, a testvéri Csehszlovákiából bakancsot és mackónadrágot „csempészve”.
Bent vagyunk hát Üzbegisztánban, kint vagyunk a terminálból, amit halandó csak akkor közelíthet meg, ha légi utas. Akinek erre jogosultsága nincs, melyet érvényes menetjeggyel támaszthat alá egy útlevél kíséretében, az nem flangálhat csak „úgy” az egyébként régiós gyújtő-elosztó repülőtérként üzemelő terminálban. Különös ez az európai szem számára, de legalább a taxis siserehad nem az épületben rohanja le a pihenésre vágyó utast, csak a kordonon túl, mely a repülőtér kijáratától mintegy 50-60 méterre húzódik. A kordonon túl, 12 méteren belül harmincnégyen kérdezik meg, hogy óhajtunk-e fuvart. Hogyne, de a miénk már le van rendezve, vár. Egyébként nem erőszakosak és nem tolakodóak a taskenti személyi fuvarozó vállalkozók, és meg csak 150 év szigorított fegyházat sem ró ki rájuk, látványuk alapján gondolatban az utas, mint tenné egy közeli, közép-európai repülőtéren hiénázó taxisokkal.
A Kövek Városa
- így a neve üzbégről magyarra fordítva. Ebből akár valami lélektelen kőhalomra következtethetnénk, de csalódnunk kell; Taskent telis-tele gigantikus, zöld terekkel, szökőkút-rendszerekkel, árnyas platánsorokkal. Ahol sok a zöld felület, az undok hely nem lehet; ezt az elképzelést megerősítendő a repülőtérről befelemenet egy toronyház tetején fénylő neon győzköd: angolul: Tashkent - the city of peace and friendship, azaz Taskent - a béke és a barátság városa.
A belváros tömbjeit általában jellemzik az üzbég népi motívumok 1970-es évek felfogása szerinti, stilizált alkalmazása. Erre remek példa a metró. Három vonalon ugyanúgy a Mitisinszkij Zavód szerelvényei robognak az utasokkal késő estig. Az állomások dekorációján valóban felfedezni a népies motívumokat, de egy-egy, két vonal közti összekötő folyosón a fények és formák alapján inkább elképzeli az ember, ahogy váratlanul Leia hercegnő ront ki egy falfülkéből majd utána vágtat a felhergelt Darth Vader pirosan izzó lézerkardjával. Ez persze kevésbé fordulhat elő, mivel a metró lejáratok gondos rendőri ellenőrzés alatt vannak; egy asszonyt láttam, méretes nejlonszatyorral igyekezett lefele, az olivába öltözött rendőr megállította, megnézte a cekker beltartalmát, tovább engedte.
Stilizált népi motívumokkal díszített a „tizensok” emeletes Hotel Üzbegisztán is; hasonló korú, mint a tévétorony. Sok-sok szobával és végtelennek tűnő terekkel, de cseppet sem olyan, mint a regénybeli X városának szállodája, ahol G.A. úr valaha megszállt. Komfortos a hotel, működik a légkondi, wifi, a fürdőszoba, választékos a reggeli. Mindenesetre a Hotelstars Union ellenőrei bizonyára levonnának egy-két pontot, ha látnák és hallanák, hogy a szálloda bárjában árlap híján a sör ára alku tárgya, és forró nyári este ide vagy oda, hideg sör nincs, de ne feledjük a bevezetőben olvasott, biztató szavakat.
A modernkori földrengésen túl
Taskent mögöttünk, sportos rugózású buszon nyugat fele tartunk, túl a Taskent határát jelző rendőri ellenőrző ponton. Idegenvezetőnk Islom Karimov elnök életrajzát olvassa...
Folyt. köv.