A Magyarországi Tájházak Szövetsége megalakulásának 10. évfordulója alkalmából Tájházak és a helyben őrzött népi műemlékek a vidék fejlesztéséért címmel szakmai konferenciát és ünnepi közgyűlést tartottak 2013. március 22-23-án. A szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeumban rendezett tanácskozáson értékelték a Tájházszövetség egy évtizedes munkájának eredményeit, és számba vették a szakma hazai és európai kilátásait.
Az ünnepi eseményt megnyitó beszédében Halász János a tájházaknak a helyi közösség művelődésében betöltött szerepét méltatva elmondta: „Egy jól működő, a közösség tagjai által a sajátjának érzett tájház egyszerre eredménye, kifejeződése és inspirálója a közösségi összefogásnak, melyre talán minden eddiginél égetőbb szükség van. Szemlélet- és közösségformáló erejüket az adja, hogy egyszerre nyújtják a lokális kötődés és a közösséghez tartozás, valamint a gyökereink, akár a személyes múltunk megismerésének élményét. Ezáltal a helyi oktatási-nevelési tevékenységnek is fontos, kiemelt helyszínei lehetnek.”
A kétnapos szakmai tanácskozáson szó esett a hagyomány és a helyi identitás megőrzéséről, az épített örökség védelméről és a hazai nemzetiségi tájházakról csakúgy, mint a szlovákiai, erdélyi, burgenlandi és vajdasági magyar tájházakról, emellett a Tájházszövetség tíz évét bemutató fotókiállítás is nyílt.