A Közép-Európai Kezdeményezés (KEK) elnöki tisztét 2013-ban immáron harmadik alkalommal Magyarország látta el a KEK 1989. évi budapesti megalakulása óta. Az elnökségi program keretében június 6-án a Nemzetgazdasági Minisztérium szervezésében a Transznacionális tematikus turisztikai fejlesztések lehetősége címmel turisztikai szakértői konferenciára került sor Gödöllőn. A résztvevők egyetértettek abban, hogy fontos tudni és érteni a turizmus gazdaságban betöltött valós jelentőségét, közös feladat, hogy ezt a szerepet nemzeti és nemzetközi szintéren is tovább erősítsék a döntéshozókban és a köztudatban egyaránt. A turizmus a közös fejlődés egyik legfontosabb és legkedveltebb eszköze. A tapasztalatok őszinte cseréje nagyon fontos, a jó példák bemutatása és a konkrét tapasztalatokat kiértékelése útján könnyebben lehet előrehaladást elérni és eredményeket felmutatni. A szakmai együttműködést növeli az is, hogy a tagországok mindezek mellett közösen is pályázhatnak kisebb összegű KEK forrásokra.
Az ülés keretében előadások hangoztak el folyamatban lévő és már megvalósult nemzetközi projektekről, mint például a Daturway Programról, a római limes Duna mentén húzódó határvonalának turisztikai lehetőségeiről, a Vasfüggöny Útjáról, a Mária Útról. A KEK Titkárság tájékoztatást adott a projektek finanszírozásának keretrendszeréről is. A program délutáni részében három tematikus szekcióban – kulturális és gasztronómiai útvonalak, határokon átnyúló egészségturisztikai (kiemelten a fürdők) termékfejlesztése, turizmus és fenntarthatóság – folytatódott a munka. Szakértők érkeztek Szerbiából, Csehországból, Moldovából, Horvátországból, Lengyelországból, Belorussziából, Szlovéniából, Bulgáriából, de természetesen magyarországi előadókat is hallhattak a résztvevők.
A KEK és az ehhez hasonló turisztikai konferenciák a már meglévő kapcsolatok elmélyítése mellett új fejlesztési területeket is megnyithatnak az ország számára is, amelyek megvalósításához új partnerek bevonására is lehetőség nyílik. A Nemzetgazdasági Minisztérium Turizmusért Felelős Helyettes Államtitkárság támogatja és kezdeményezi minél több szakmai találkozó megrendezését. A turizmus Magyarország nemzetgazdaságának kiemelten fontos ágazata, melynek a kormány kulcsszerepet szán fejlesztéspolitikai, foglalkoztatási céljai megvalósításában. Az Új Széchenyi Terv kitörési pontjaként szereplő Gyógyító Magyarország – Egészségipari Program a turizmus számára is határozott irányokat jelölt ki, mivel a turizmus élénkítésén keresztül a foglalkoztatás és az érintett településeken élők életszínvonalának emelése egyaránt megvalósulhat.