Az északi régió turizmusának központja Eger, amely Budapest és a Balaton után harmadik az éves látogatói számát tekintve. Megyeszékhelyként közigazgatási központ, egyben egyházi központ, iskolaváros és műemlék vára nemzeti emlékhely. Kedvező természeti adottságainak köszönhető világhíres egri szőlő- és bortermelése a magyar borturizmus egyik fellegvárává tette. „Szerencsés helyzetben vagyunk, szinte minden magyar diák ellátogat a városba” – hangsúlyozta a város idei kulturális kínálatának ismertetésekor Nagy Imre, Eger polgármestere az egri vár gótikus palotája reneszánsz termében.
A város rendszeresen jelentős összegeket fordít turisztikai vonzerejének növelésére, védett műemlékei felújítására. Példaként említette az egri termálstrand felújítását, az élményfürdő kialakítását, amely 200 millió forintos beruházást igényel. Két meghatározó nagyságú beruházás előkészítése és egyeztetése van folyamatban: az új gyógyfürdő és gyógyszálló építése, valamint az egerszalóki hőforrásnál szintén egy gyógyszálló létrehozása. Ezek várhatóan 3-7 milliárd forintos befektetést igénylő turisztikai fejlesztések lesznek.
Városuk programkínálata évről évre szélesebb skálát ölel fel. Feliratkoztak a fesztiválvárosok közé a 2000-ben először rendezett „Ünnepi hetek a barokk Egerben” elnevezésű rendezvénysorozatukkal. Idén a turisztikai főszezonban, július 25. és augusztus 20-a között várja Eger a vendégeit a „Fesztivál a barokk Egerben” fesztiválra. Színházi és opera-előadások, komolyzenei koncertek, balettbemutatók között lehet majd válogatni.
A turisztikai szezon széthúzása érdekében március 16. és április 2-a között a Tavaszi Fesztivál Egerben idén is megrendezésre kerül. A fellépő kül- és belföldi vendégművészek, együttesek nemzetközi érdeklődésre számot tartó esemény színhelyévé teszik a várost. Az Egri Fesztivál Balett március 18-án “Roots, avagy így egész a világ” című balett ősbemutatójával, a moszkvai Adaggió és „Szkazka” balettegyüttesek március 22-i fellépésükkel csalogatják a látogatókat. „Monodráma Fesztivál 2002” címmel tartanak március 23–27. között színházi napokat. Neves színészek, tehetséges rendezők előadások bemutatásával korunk színházi gondolkodásmódjáról adnak körképet. Bálint András, Mácsai Pál, Gálffi László, Vári Éva és még sok más ismert hazai színész mellett lengyel, cseh és szlovák vendégművészek is fellépnek. A III. Országos Maratoni Folk Hétvége (március 22–24.), komolyzenei hangversenyek és kiállításmegnyitások adnak minden fesztiválnapnak egyedi jelleget.
Június elejétől július közepéig az „Agria Játékok” keretében a Gárdonyi Géza Színház mutat be Lázár Ervin-, Goldoni- és Brechtdarabokat, és a borturizmus már hagyománnyá vált egri rendezvénye sem marad el. Az egri Dobó téren július 12–13-án felvert sátrakban a legjobb éttermek és borászok kínálják a tájegység ételeit és borait a kulturált borfogyasztást és a gasztronómiai igényességet népszerűsítve. Eger közgyűlése az 1552. év török ostroma során tanúsított hősies helytállás 450. évfordulója emlékére a 2002. évet az egri nők évének nyilvánította. Januárban kezdődött programsorozatuk szeptember 20–22-én, Eger Ünnepén zárul egri kötődésű, elismert közéleti tevékenységet kifejtő hölgyek bemutatkozásával.