Az idén eddig 15 projekt esetében született pozitív befektetői döntés, ezek mintegy 310 millió euró befektetést jelentenek, és közel 2000 új munkahelyet hoznak létre Magyarországon.
A HITA elnöke elmondta, hogy a legtöbb megkeresés a járműipar területéről érkezik, elsősorban Kanadából, az Egyesült Államokból, Németországból és Franciaországból. A szolgáltató szektorban a külföldi működőtőke főként az Egyesült Államokból és Nyugat-Európából érkezik.
A jövő évre vonatkozóan a HITA elnöke legfőbb célként a keleti nyitást nevezte meg, amelynek értelmében Magyarország erősíteni kívánja üzleti kapcsolatait a FÁK-tagállamokkal és az arab országokkal, valamint Kínával, Indiával. Ennek jegyében első alkalommal rendeznek Arab-Magyar Gazdasági Fórumot Budapesten november 12-13-án.
A fórumra 16 arab országból 200 üzletember érkezik. A szakmai programok egyebek közt a bankszektorra és pénzügyekre, a zöld energiákra és megújuló energiaforrásokra, a turizmusra, a mezőgazdaságra és élelmiszeriparra, valamint az informatikára fókuszálnak.
Dobos Erzsébet megemlítette azt is, hogy a HITA honlapja ma már kilenc nyelven, köztük oroszul és arabul is elérhető, és hamarosan japán változata is lesz. Rövidesen elindul a beszállítói adatbázis és az e-market felület is, amely a magyarországi nagyvállalatok és a beszállító cégek kapcsolatfelvételét segítheti elő.
A befektetésösztönzés mellett a HITA másik feladatáról, a hazai vállalkozások külföldi piacra jutásának támogatásáról szólva az elnök elmondta, hogy a szervezet az idén eddig mintegy 2200 vállalkozást segített hozzá nemzetközi kapcsolatokhoz. A keleti nyitás stratégiával összhangban a programok 44 százaléka a távol-keleti, FÁK térségbeli, latin-amerikai, valamint közel-keleti és afrikai országokban valósult meg. A felmérések azt mutatják, hogy a programokon részt vett magyar cégek az elkövetkező három évben 46 millió eurónyi export bővüléssel számolnak.
A HITA 2012-ben másodszor írt ki kereskedelemfejlesztési pályázatot a kis- és középvállalatok export piacra lépésének támogatása érdekében. Az idén rendelkezésre álló forrás 400 millió forint. Tavaly 289 projektet támogatott a szervezet 335 millió forint értékben.
Forrás: MTI