Élőállat termelő cégek közül a Hage Zrt., a Göcsej Pig Kft. a Bold Agro Kft., vágó és feldolgozó vállalkozások közül pedig a Hajdúhús 2000 Kft., valamint a Babati és Társa Kft. vehette át elsőként a Vágóállat és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanácstól (VHT) a három évre szóló terméktanúsítást. A Szerencsi Mezőgazdasági Zrt. termelőként és vágó vállalatként is elismerésre került.
„Bízunk benne, hogy az új védjegy bevezetésével, a tisztességes versenyfeltételek fenntartása mellett bővül majd a hazai piac és növekedésnek indul az itthon előállított sertéshús termékek aránya az üzletek polcain” – mondta Dr. Németh Antal, a Vágóállat és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke. „Szeretnénk elérni, hogy egyre több hazai húsipari vállalkozás kövesse a most KMS tanúsítást elnyert vállalkozások példáját és pályázzon a védjegy használatára” – tette hozzá a szervezet elnöke.
A védjegyről bővebben
A Vidékfejlesztési Minisztérium a sertésstratégia részeként 2013-ban döntött arról, hogy létrehozza a Kiváló Magyar Sertéshús védjegyet, a védjegy mögött álló terméktanúsítási rendszer kidolgozásával és annak bevezetésével a VHT-t bízta meg. Az új védjegy létrehozásával a Minisztérium célja a hazai sertéshús mennyiségének növelése mellett, a minőségi magyar sertéshústermékek előtérbe helyezése.
A most átadott tanúsítások jól tükrözik a KMS vertikális tanúsítási rendszerét, ami azt jelenti, hogy az adott termék előállításának minden állomása (takarmány, sertéshizlaldák, vágóhidak, daraboló és feldolgozó üzemek) sőt, az értékesítési pontok (kiskereskedelmi vagy vendéglátó ipari egységek) is az új védjegy szempontjai szerint tanúsítottak. Az új védjegy azt jelöli, hogy a sertéshús és húskészítmények Magyarországon felnevelt, GMO mentes kukorica és egyéb szemes gabona alapú, az EU által engedélyezett takarmánnyal etetett sertésekből származnak, szigorú minőségbiztosítási és nyomonkövethetőségi szempontok szerint készültek és kiemelkedő élvezeti értékkel bírnak.
A KMS audit a termékek és az előállítás termékminőségi, élelmiszerbiztonsági, nyomon-követhetőségi, állatjóléti, takarmányozási, higiéniai és termeléstechnológiai feltételeit vizsgálják, biztosítva ezzel az ellenőrzött minőséget a termék előállítása során. Ez a fogyasztóknak minőségi garanciát, a vállalkozásoknak pedig védelmet biztosít az illegális termékekkel szembeni küzdelemben.
Az auditálást egy szakmai bíráló bizottság végzi és a VHT elnöke hagyja jóvá, a VM pedig a használat jogszerűségét ellenjegyzi. A védjegyhasználati jog három évre szól.
Feldman Zsolt, a VM agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkára korábban elmondta: a minőségtanúsítási rendszer célja, hogy a magyar sertéshúst ismertebbé tegye Magyarországon és külföldön, ezáltal, emelkedjen az országban előállított sertéshúsok és készítmények fogyasztása, így növekedhessen a hazai sertésállomány.
Mindenki jól jár
A KMS védjegy a sertéshúsok és sertéshús készítmények értékesítését is segíti, és lehetővé teszi a fogyasztóknak a minőség nyomon követését és a megkülönböztetést. A védjegyrendszerhez ingyenesen lehet csatlakozni, a költségeket a minisztérium a VHT-n keresztül, a sertésstratégia megvalósítására elkülönített keretből finanszírozza.
A védjegy használatát pályázat útján nyerhetik el a sertéshizlaló vállalkozások, őstermelők, vágóhidak, daraboló- és feldolgozóüzemek, kereskedelmi és vendéglátóipari egységek. Eddig 10-12 cégnél tartottak vizsgálatot az auditorok a VHT adatai szerint. A vizsgálatok biztosítják, hogy a termék a termékpálya minden szintjén megfelel az előírásoknak. Az idén több száz jelentkezőt várnak a védjegyhasználat jogára.
A védjegy használóit folyamatosan ellenőrzik, a bizonylatok mellett a helyszínen vizsgálják a tartást és a forgalmazást is.
Forrás: Élelmiszer Online