Végül, 1871-re kiderült, hogy lényegesen kevesebb költséggel jár a körút kialakítása. Lám, még a régi szép aranykorban is a pénztelenség jellemezte a közszférát. A körút azután meghatározta Pest belső városrészeinek a későbbi rendezési terveit.
Azért eljátszhatunk a gondolattal, hogy milyen is lett volna a Pest belvárosát körülölelő Duna-csatorna látványa, a körutat ma is szegélyező eklektikus és szecessziós palotákkal, teraszos vendéglátó- és szórakozóhelyekkel, hidakkal, hajókkal, csónakokkal.
Az 1980-as években, az MTA Földrajztudományi Kutató Intézete a mai Andrássy út 62-ben volt, s fiatal földrajzkutatóként egy külföldi városkutatókból álló csoportot vittem rövid sétára: a közeli Hősök terére, majd a mai Oktogonhoz, ebédelni. Előzőleg az Intézetben előadást hallgattak Budapest városszerkezetéről, kialakulásáról. Ennek apropóján, amint elhaladtunk a Teréz körút 13 előtt és felfigyeltem a ház falán – még ma is – látható karika alakú díszítő motívumokra, hirtelen ötlettől vezérelve, tréfának szánva, azt találtam mondani a külföldi szakembereknek, hogy bizonyára emlékeznek, az egyik előadásban szó volt arról, hogy Duna-csatorna lett volna a körút helyén, s íme, látják a ház falán ezeket a karikákat, ezekhez kötötték volna ki a hajókat!
Legnagyobb megdöbbenésemre a csoport tagjai gyors fényképezésbe kezdtek; még azok is elővették a gépjeiket a házfal fotózásához, akik ezt a Hősök terén elmulasztották megtenni!
Amikor évtizedekkel később, a turizmus – immáron önálló tudományterületként – az élménykreációt is értelmezi, elmondhatjuk, hogy egy hétköznapi momentum – ha a célközönség érdeklődésre számot tartó információval ötvöződik, felülmúlja az értékes és híres műemlékeket, látványosságokat.
Néha a meglepetés ereje sokkal meghatározóbb hatással van az élményre, mint az útikönyvekben és bedekkerekben számon tartott főbb turisztikai látnivalók. Ezért a turisták „Budapest” élményének elősegítésében kiemelkedően fontos a megfelelő interpretációs eszközök beépítése a városnéző sétákba. A Corvinus Egyetemen, a Turizmus – vendéglátás alapszakon az első évesek szabadon választható, népszerű tantárgya „A szabadidő- és élménymenedzsment” többek között ilyen, és ehhez hasonló gyakorlati tudnivalókat is tartalmaz.