Félidejéhez érkezett a hajósi érseki kastély felújítása. A megyei önkormányzat uniós támogatással megvalósuló beruházása a végső pusztulástól mentette meg a Dél-Alföld legnagyobb barokk kastélyát, mely a megyei múzeumi szervezet első tematikus élménymúzeumaként működhet ősztől.
A felújítás tavaly ősszel kezdődhetett meg a Bács-Kiskun Megyei Önkormányzat által az Új Magyarország Fejlesztési Terv Dél-alföldi Regionális Operatív Programjához benyújtott sikeres pályázat nyomán. A projekt 563 millió forintos költségvetéséhez 472 millió forintot biztosítanak uniós forrásból, a fennmaradó részt a megyei önkormányzat fedezi. A beruházással nemcsak helyreállítják a 18. században épült főúri lakot, de korszerű múzeumot is kialakítanak, amelyben a pompakedvelő életmódot, az érseki vadászkastély mindennapjait bemutató kiállítások mellett Hajóshoz és környékéhez kötődő állandó és időszaki kiállítások, múzeumi foglalkozások, érintőképernyős interaktív terminálok és integrált látogatómenedzsment-rendszer várja a múzeumlátogatókat.
A Dél-Alföld legnagyobb barokk kastélya
– Az érseki kastély építése 1739-ben kezdődött meg, akkoriban még érseki lakhelyként – mondta Laczkó János megyei múzeumigazgató. – Ezt a funkcióját rövid ideig tarthatta meg. A kalocsai érseki palota megépülése után Hajós az érsekek vadászkastélya lett. A Patachich Gábor érsek által felépített egyszintes épület Batthyány érsek idején nyerte el mai, kétszintes, négytornyos formáját. Az utóbbi 100 évben árvaházként működött, Haynald Lajos érsek felajánlása nyomán. 2006-ban a megyei önkormányzat elvégezte a tetőfelújítást – az enyészettől mentve meg. A felújítás koncepcióját szakértő csoport dolgozta ki.
– A földszinten kiállításokkal mutatjuk be a főúri vadászatok hagyományát és az alföldi borkultúrát, utóbbin a borrendeknek is lehetőséget kínálunk a bemutatkozásra – folytatja Laczkó János. – S hogy Hajós és a nemzetiségek is megjelenhessenek, a hajósi búcsút is megelevenítjük. Ugyancsak a földszinten kap helyet a kávézó, ahonnan terasz nyílik jövendő büszkeségünkre: az első, helyreállított magyarországi barokk kertre. Az emeleti részen az érsekek életét mutatjuk be: helyreállítjuk az érsek szalonját, kápolnáját, gyógyszerkabinetjét és étkezőjét. Eredeti bútorok ugyan nem maradtak, azonban gazdag dokumentáció áll rendelkezésünkre a kastély berendezéséről. A napokban írtuk alá az érsek úrral azt a kölcsönszerződést, melynek alapján visszakerülhet a díszterembe az a négy nagyméretű falkép, melyek Mária Teréziát, férjét és szüleit ábrázolják.
Ritkaság, hogy egy kastély nem fitnesz-wellness szállodaként működik, hanem múzeumként, megmutatva mindazt a szépséget és gondosságot, melylyel a régi mesterek végezték munkájukat – teszi hozzá Laczkó János. Fortuna és az unikornis Fortuna és az unikornis – A projekt az épület helyreállításán túl kiterjed többek között a turisztikai lehetőségek feltárására – mondja dr. Felekyné Mohácsi Mária, a megyei önkormányzati hivatal osztályvezetője, a kastélyfelújítás projektvezetője. – Akár a kalocsai érseki kastélyhoz, akár a gemenci túraútvonalhoz kapcsolódhatunk s kínálhatunk tartalmas programot hazai és külföldi turistáknak. A munkatársak képzése megkezdődött, fontos, hogy valamennyien beszélnek legalább egy idegen nyelvet. Az önkormányzattal együttműködve további tervek is kirajzolódtak, ami azt bizonyítja, hogy az idegenforgalmi vonzerő megnövekedése jelentős fejlődést generálhat a környéken a következő években. (baon.hu)