Akár 300 fontot (360 eurót) is fizetnek a kínai borhamisítók egy minőségi ital jó állapotú üres palackjáért. Az egyik legkeresettebb az 1982-es Chateau Lafite Rothschild üvege, amelynek bontatlan palackja akár 2000 fontot is érhet az aukciókon – írja a brit Telegraph.
Az elmúlt években Kína lett a világ leggyorsabban növekvő borpiaca, ahol kifinomultságra éhes milliomosok tucatjai hajlandóak rengeteg pénzt kifizetni egy-egy minőségi italért. Tavaly egy 2009-es Chateau Lafite 43 ezer fontért cserélt gazdát Hongkongban, háromszor annyi pénzért, mint amit Londonban ért volna. Nem csoda, hogy a hamisítók a jövedelmező üzletből megpróbálnak hasznot húzni.
A cikk által megszólaltatott üvegkereskedő, Sanghaj és Peking bárjaiból gyűjti össze az üres palackokat.
Készpénzben fizet és vállalja a szállítást, de ragaszkodik ahhoz, hogy az üveg eredeti és a lehető legjobb állapotú legyen. Ezeket aztán továbbértékesítik a hamisítóknak, akik a minőségi italok üvegeibe kevésbé minőségi italokat töltenek, majd eredeti termékként hozzák forgalomba.
A borhamisítás nem csak a hagyományos borvidékekről származó italokat érinti, de Kína legismertebb prémium italát, a Maotai-t is. A cég szóvivője szerint már több millió jüant költöttek a hamisítás elleni küzdelemre: már fényérzékeny tintát, vízjelet, hologramokat és speciális zárófóliát is használnak az üvegen. A cég 80 alkalmazottja csak a termékvédelemre fókuszál, mégis úgy látják, lehetetlen kivédeni a hamis italok piacra kerülését. (forrás: The Telegraph / hamisitasellen.hu)