Az Európai Unió legkeletibb nagyvárosa, az utolsó „nyugodt sziget” a Kelet-Európával folytatott kereskedelemben. A három határ közelsége, a hamarosan elkészülõ autópálya, a jelentõs átmenõ forgalom elõsegítette, hogy erõsödjön regionális központi szerepe. Az alig kétszáz éves városi múltra visszatekintõ Nyíregyháza építészeti értékeit elsõsorban a XIX–XX. század fordulójának stílusai és a modern építészet alkotásai határozzák meg. Kiemelkedik ezek közül az Alpár Ignác által tervezett eklektikus Megyeháza, a Korona Szálló, az Evangélikus Általános Iskola és a Móricz Zsigmond Színház épülete. A város legértékesebb mûemléke a barokk evangélikus templom. A fõtér hangulatát az eklektikus városháza, a Kossuth-szobor, a Takarékpalota és a kéttornyú neoromán római katolikus templom adja. Említésre méltóak a szecessziós épületek. Múltunk emlékeit a Jósa András Múzeum és a Kállay gyûjtemény õrzi.
Az élményfürdõ
Néhány héten belül megnyílik Nyíregyháza új büszkesége Sóstógyógyfürdõn, a Nyíregyháza központjától 6 km-re fekvõ fürdõhelyen. A Parkfürdõ területén kialakított élményfürdõ 1,7 hektáron terül el. A beruházás a Széchenyi terv turizmusfejlesztési programján elnyert 800 millió Ft összegû támogatásból és Nyíregyháza Megyei Jogú Város Önkormányzata által biztosított saját erõbõl, összesen 1,7 milliárd Ft-ból valósul meg. Az élményfürdõ a parkfürdõ jelenlegi szolgáltatásait kiegészítve egész évben biztosítja a termálvízre és természetes gyógymódokra alapozott prevenciós, egészségmegõrzési, wellnessszolgáltatásokat. A fürdõben a szabadidõs, és élményelemekkel egyedi kínálat valósul meg, a multifunkciós fürdõ több generáció együttes pihenését, kikapcsolódását biztosítja. Az élményfürdõ egész évben nyitva tart majd, naponta 9–22 óráig. A Termálvilágban rekreációs medencék, fedett pezsgõfürdõ, váltófürdõ, relaxációs kezelések, gyógynövény-terápiák, wellness- masszázs, szauna és kondicionálóterem kap helyet. Az Élményvilágban hullámmedence, egyszemélyes csúszda, kétpályás kamikaze csúszda, továbbá vadvízi sodrófolyosó vízbefúvásokkal, vízfüggönnyel és barlanggal borzolja a kedélyeket. A Gyermekvilág nevû részben gyermekmedence, dzsungelvár mászókákkal, csúszdák sora, spriccelõk és trópusi pihenõszoba várja a fiatalokat. A 730 m2-es vízfelületû fürdõ egyidejû befogadóképessége 700 fõ.
Az állatparkban
A hétszáz hektáros sóstói erdõ önmagában is csodálatos látvány. Az erdõ közepén találjuk hazánk elsõ állatparkját. Itt huszonnégy hektáron egy nap alatt körbejárhatjuk az egész Földet. Kontinensenkénti csoportosításban hatalmas, természetes élõhelyet mintázó, társas kifutókban élnek az állatok. A Sóstói Állatparkba évente közel 300 ezren látogatnak el. Több mint 300 állatfaj 3500 egyedét ismerhetjük meg itt.
Olyan, mint egy igazi falu
Sóstón találjuk Magyarország legnagyobb regionális, Északkelet-Magyarország egyetlen szabadtéri múzeumát. Egy olyan falut, amelyet építettek ugyan, s amelynek házai hajdan egymástól 100-150 kilométerre álltak, mégis olyan élõ, lüktetõ egységet alkotnak, hogy a betérõnek meg sem fordul a fejében: nem igazi faluba érkezett. (x)
'