A képviseletet három megye (Bács-Kiskun, Békés és Csongrád), valamint két város (Békéscsaba és Kecskemét) alapította, hogy lehetővé tegye a régió közvetlen kapcsolatát az Európai Unió intézményeivel, kapcsolatokat építsen ki a már jelen lévő regionális képviseletekkel, valamint képviselje a régió érdekeit a nemzetközi színtéren. Az EU-hoz tartozó Régiók Bizottságának épületében tartott megnyitón a régió vezető illetékesei mellett megjelentek az uniós központi intézmények képviselői - köztük az Európai Parlament több képviselője, így Surján László (KDNP) és Tabajdi Csaba (MSZP) -, valamint díszvendégként Iván Gábor nagykövet, Magyarország EU melletti állandó képviseletének vezetője.
Hernyes Zoltán, Magyarország belgiumi nagykövete beszédében egyebek között annak fontosságát emelte ki, hogy a közös brüsszeli képviselet mellett számos magyar régió most már önálló képviselettel is rendelkezik - adta hírül az MTI.
A délkelet-magyarországi iroda igazgatója, Krikovszky József a hivatalos megnyitó kapcsán arra emlékeztetett, hogy a régió pozíciója egyedülálló Európa szívében, egyebek között azért, mert többfajta megújuló energiaforrással rendelkezik, így geotermikus, nap- és szélenergiával. A régió egyebek között arra törekszik, hogy "a kutatás európai kapujává váljék". Emellett folyami közlekedési csomópont kíván lenni, a turistáknak pedig gyógyfürdők nagy választékát kínálja. A hétfői megnyitót az érintett megyéket bemutató kiállítás kísérte, a brüsszeli vendégeket mesterszakácsok készítette magyaros italok és ételek várták, mint például bugaci fokhagymás libamáj, szürkemarha húsából készült bélszín-tatárbifsztek, téliszalámi, gyulai kolbász.