A Budapesten immáron a világ huszonharmadik éttermét jegyző Nobuyuki „Nobu” Matsushia - talán nem bálványrombolás leírni – mosogatóként kezdte pályáját egy tokioi sushi-étteremben. Innen küzdötte fel magát szakáccsá, előbb Japánban dolgozva, majd később Peruban megnyitva saját éttermét (Peruban jelentős japán kolónia él, egy időben még japán származású elnöke is volt a dél-amerikai országnak).
Három év után elhagyta az inkák földjét, inkább Alaszkát választotta, ahol sikeres éttermet irányított egészen addig, míg egy tűzvész martalékává nem vált a vállalkozás. Ekkor ismét beosztott szakács lett Los Angelesben, és több éves kemény munkával ismét saját éttermet nyitott Beverly Hills-en. Itt vált törzsvendégévé a filmszínész Robert de Niro, akinek sugalmazására 1994-ben nyitották meg New Yorkban az első Nobu-t. Mára csak az Egyesült Államokban 12 Nobu működik, Európában pedig az Egyesült Királyság, Görögország, Oroszország, Olaszország után hazánk az ötödik ország, ahol ilyen étterem nyílik.
A sajtó képviselőinek a tulajdonos Andy Vajna (akinek társai a budapesti vállalkozásban Robert de Niro, Meir Teper és Richard Notar), elmondta, hogy reményei szerint az itteni Nobu hasonló szerepet tölt majd be, mint a korábban nyitottak, a japán konyha szerelmesei mellett a filmvilág szereplőinek is egyfajta találkozóhelyévé válik az összességében 130 férőhelyes, 260 négyzetméteres étterem.
A 61 éves – de a japánoktól megszokott módon „kortalan”, fiatalos Nobuyuki Matsushia elmondta, hogy nagy örömmel találkozik a Nobu Család legújabb tagjaival, a budapesti, jelenleg tréning alatt álló személyzettel, és biztos benne, hogy rövidesen ők is egyenrangú családtagokká válnak majd. Hozzátette, már évekkel korábban kapacitálta a magyar származású filmproducer, Andy Vajna, hogy nyissanak Budapesten éttermet, de akkor még nem tartotta megfelelőnek a helyzetet. Mára ez megváltozott, és a legfontosabb kérdés, a minőségi alapanyagokkal történő ellátás sem okoz problémát. „Ma már nem gond Budapestre szállítatni a friss halakat akár Japánból, akár Ausztráliából, vagy az USA-ból” – mondta Matsushia.
Elmondta, hogy az alapkoncepció szerint elsőként a húsz éve jól bevált gasztronómiai vonalat követik majd, de nem lehetetlen, hogy később bizonyos fokig bevonják a magyar gasztronómia elemeit is a receptekbe. A világ bármely pontján nyitnak éttermet, törekednek a helyi árucikkek, alapanyagok felhasználására, éppen ezért ezt sem zárta ki, hogy a későbbiek során a magyar borok helyet kapjanak a Nobu lánc italválasztékában is.
„Számomra nem a Michelin csillag a legfontosabb cél – mondta el egy kérdésre -, hanem az, hogy minél több vendég találjon el hozzánk, és távozzon elégedetten.” (A Nobu London 1997-ben kapott Michelin csillagot.)
A Kempinski Hotel Corvinusban szeptemberben nyíló étterem személyzetének kiválasztása és tréningezése ezekben a napokban kezdődött. Mint a felkésztést irányító Stephan Guicheteau-tól (aki a Nobu Londonból települt át ideiglenesen Budapestre) megtudtuk, több mint hetvenen jelentkeztek a hirdetésre, valamivel kevesebben kapták meg a tréningre a meghívót, közülük kerül majd ki a Nobu Budapest nyitó csapata.