A kedvezményes áfakulcs alkalmazása július 1-jétől lépett életbe, mint a kormány válságkezelő, munkahelymegtartó programjának része. A döntéshozók elfogadták a szállodai lobby évek óta tartó erőteljes érvelését, miszerint a turizmust magas élő munkaerőigénye és deviza-kitermelő képessége miatt fontos volna megkülönböztetett ágazattá tenni. A kereskedelmi szálláshelyeknél most bevezetett 18 százalékos áfakulcs Magyarországon 2157 egység nemzetközi versenyképességét növeli, és mind a külföldi, mind a belföldi vendégek számára vonzó lehet, hiszen üdülésük költségeit csökkentheti. Az üdülési csekkre, valamint a nemzeti turisztikai marketing büdzsére vonatkozó kérdéseket Ujhelyi István még nem tartotta időszerűnek megválaszolni.
„Jóllehet, a változtatás mértéke nem tűnik nagynak, hiszen 2 százalékos mérséklésről van szó, mégis maximálisan elégedettek vagyunk az eredménnyel. Hiszen jóllehet, tavaly még a 12, 15 százalékos áfakulcsért küzdöttünk, azóta azonban nagyot változott a világ, és a 25 százalékos kulcs került napirendre egészen mostanáig, ami tovább rontotta volna az ágazat versenyképességét, tekintve, hogy már a 20 százalékos szállodai áfakulcs is az egyik legmagasabbnak számít Európában” – mondta el a Napi Turizmusnak Kovács István, a Magyar Szállodaszövetség titkára.
„A 2 százalékpontos áfacsökkentés a szobaárakban nem jelent változást, a házak üzemeltetői ugyanis nem tervezik csökkenteni áraikat, hiszen az utóbbi időben jelentősen romlott a hazai házak jövedelmezősége, mára pedig a Smith Travel Research listáján – amely 40 európai város szállodai szobaárai alapján készít rangsort évek óta – Budapest a legutolsó helyek egyikére csúszott nemzetközi viszonylatban rendkívül alacsony árai miatt” – emelte ki Kovács István.