Daruvonulástól a sárkányfogig

A FATOSZ az utóbbi két hétben újságírók számára több tanulmányutat szervezett Vidékjáró programjuk keretében. Jártunk Dabason, Nagyegyházán, a hét végén pedig a Hortobágyra látogattunk, ahol két nap alatt Nádudvarral, Hodásszal és Nyírbátor életével ismerkedtünk. 

A daruvonulás a Hortobágyon az ősz legvonzóbb eseménye. Ilyenkor, október közepén-végén több tízezer daru naponta ismétlődő, alkonyathoz kötődő mozgalma a daruhúzás, amely a Hortobágyi Nemzeti Park méltán legkiemelkedőbb eseménye. Nem véletlenül, hiszen ez a nagytestű madár a park jelképe, valaha fészkelt is nálunk, s egyik legféltettebb természeti értékünk. Az északi országokból Afrika és a Földközi-tenger partvidéke felé, téli szálláshelyükre, vonuló madarak több százezres csapatait lehet ilyenkor megfigyelni hazánk első és legnagyobb nemzeti parkjában. Hangos krúgatásuk betölti a tájat, több kis család egymás mellé verődve, fekete felhőként vonul pihenőhelye felé. Az élmény valóban nem mindennapi. A negyven éves parkot és az állandó kiállítást Danyi Zoltán osztályvezető mutatta be, aki azt is elmondta, hogy közel negyvenen dolgoznak itt, és terveik közt szerepel, hogy egy Daru múzeumot hoznak létre.

Következő állomásunk Hodász volt, ahol azt néztük meg, hogyan éltek hajdan a cigányok, milyen volt a lakberendezésük, kik az oláhok és kik a cérhárok? Minderre választ kaphattunk az első Cigány Tájházban, amelyet Hodászon alakított ki Rézműves Melinda néprajzkutató. Ő a második cigány a faluban, aki egyetemi diplomát szerezve, szívén viselve népe sorsát, saját pénzéből megvásárolt egy házat, s létrehozta a tájházat.

Miközben bemutatta az egyosztatú, azaz egyetlen szobából álló, paticsfalu építményt, mesélt az ott élők hajdani harangöntő-és rézmíves kultúrájáról, édesanyjáról, aki egykor beindította az első cigányóvodát, s bemutatta azt a félig földbe ásott putrit, amelyet használtak a cigányok, s melyet a falu romái, régi elbeszélések alapján építettek fel.

-Hodász egy 3500 lelkes falu Szabolcs-Szatmár- Bereg megyében, ahol a lakosság fele magyar, másik fele cigány - ismertette Rézműves Melinda a tudnivalókat. – Az itt élő cigányok két csoportra oszlanak, az oláh cigányokra és a cérhár, azaz sátoros cigányokra. De ez a két csoport és a falu magyar lakossága jól megvannak egymással. Köszönhető ez a falu görögkatolikus papjának, Orosz Istvánnak és feleségének, aki ugyancsak szívén viseli a falu sorsát. Az ő hathatós segítségével, no és pályázatok megnyerésével épül most a Kézművesház, amelynek a falai már állnak, de pénz híján nem tudjuk befejezni – mondta Melinda, akinek lánya szintén tovább tanul, az egyetemen a társadalmi tanulmányokat szakot választotta.

A templomban már Orosz István folytatta az idegenvezetést. Elmondta, hogy míg hétköznapokon magyarul folyik a mise, a hétvégeken cigányul végzi a liturgiát.
Mutatja a templom falán lévő emléktáblát, amely Sója Miklós esperes előtt tiszteleg, aki az első cigányzarándoklatot vezette Máriapócsra, s aki lefordította a Bibliát cigány nyelvre. Azóta is ezt használják a cigány misék alkalmával. Egy másik híresség portréja is látható a templom falán, ő Ceferino Giménez Malla, egy spanyol cigányember, akit jótéteményei eredményeként boldoggá avattak.

A templom alapjain a 40-es években egy kis kápolna volt, ez a mostani „Isten háza” 15 éve áll a hívek rendelkezésére. A templom köré épített komplett intézményrendszert láthattunk, öregek háza és átmeneti otthon működik családok számára, de van óvoda, valamint szociális étkeztetés is folyik itt. A működtető a Szent Lukács Szeretetszolgálat, amelyet Kardos Attila igazgató vezet.

Nádudvaron Koroknai Béla, a FATOSZ Hajdú-Bihar megyei elnöke és Varga András, az Alföldi Legendárium Klaszter menedzsere fogadott.

Az Alföldi Legendárium Klaszter a Vidékjáró Programmal együttműködésben, a Legendás Szolgáltatások révén ismerteti meg legendáink mondanivalóit és a kézművesek Legendás Termékeit - mondta Varga András. A klaszter célkitűzése, hogy napjainkban egyre több helyre juttassa el az Alföld összegyűjtött és Legendáriumba foglalt mondáit, legendáit. Programjuk kiemelt figyelmet fordít a Legendás Helyszínekről származó termékekre, illetve azokra a szolgáltatásokra, melyek eredeti formában mutatják be a vidéki kézműves szakmákat, valamint a hagyományos étkezési szokásokat. 

A nádudvari csalikorsó legendája napjainkra is hatással van, egy nagyszerű kézműveshez, K. Nagy Zsolt nádudvari fazekashoz, a Népművészet Ifjú Mesteréhez vitt el az utunk. A fenséges ízek kemencében, drótozott kemencés edényekben teljesednek ki. A családja már több száz éve foglalkozik a fazekassággal. Több kiállításon is részt vett, edényeit kézzel készíti, felesége segítségével. Nyáron Hortobágyon árulják a drótos sütő-főző edényeiket, valamint a híres nádudvari fekete kerámiát. Kemencében sütötték az ebédünket, és valóban más íze volt, mint az otthoninak, a sütemények receptjét pedig többen is elkértük, olyan jó ízük volt.

A sajtótúra a Nyírbátorban működő Bástya Wellness Hotel*** szálláshely szolgáltatásával zárult, ahol Szabolcsi Zoltán tulajdonos nemcsak a 30 szobás szállodáról beszélt, hanem jövőbeni terveikről, és a szálloda forgalmáról is, amelyet alapvetően befolyásol, hogy nyolc kilométerre van Máriapócstól, és a zarándokút vonalába esik.

A Nyírség központjában, Nyírbátorban a polgármester folytatta a bemutatkozást. Balla Jánosné, Erzsike a település évszázados történelmének ismertetése során szólt a Báthoriakról, a Bethlenekről, a Rákócziakról, valamint a Károlyi családról.

Mint mondta, a várost a hagyományőrzés és a hagyományteremtés kettőssége jellemzi: míg egyik oldalon a műemlékeket sorolja, a másikon a Hit és Egészség projektről és a Nyírbátori Zenei Napok sikereiről beszél. A névadás is szóba kerül, a legenda, mely szerint egy bizonyos bátor harcos megküzdött az ecsedi lápban tanyázó sárkánnyal, s bizonyságul felhozta a tóból a sárkány 3 fogát. Ez a legenda szolgál a Báthori-címer alapjául, amelyen egy saját farkába harapó sárkány látható és a 3 sárkányfog.

A legendáról és a település legjelentősebb történelmi eseményeiről láthattunk szobrokat a Várostörténeti sétányon, a Báthori Várkastélyban, s az ott elhelyezett panoptikumban. Ez utóbbiban „életre kel” Báthori Erzsébet híres-hírhedt legendája is.

A kultúrtörténeti barangolás következő állomása a Református templom, amelyet 1488-ban Báthori István építtetett. Mellette áll az ország legrégibb és legnagyobb fa harangtornya. A Római katolikus Minorita templom is Báthori István nevéhez fűződik, aki a török felett, a Kenyérmezőn aratott győzelem emlékére emeltette a templomot, amely szintén a késő gótika műremeke.


Egy korty Ázsia reggelire

Egy korty Ázsia reggelire 

Kulturális ízkavalkáddal hódít az új belvárosi brunchozó.
Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.