Debrecen: a következő évek az egészségturizmus jegyében

Hegyek és nyersanyagkincs híján a következő évek az egészségturizmus fellendítésének jegyében telnek Debrecenben - mondta el Kósa Lajos.

12 éve a debreceni gazdaság húzóágazatai a szocializmus idején létrejött nagyüzemek voltak, többek között a dohánygyár, a Hajdú-Bét és a gördülőcsapágy-gyár. Érezni lehetett, hogy ezek továbbfejlődése, fennmaradása legalábbis kétséges – mondja a Heti Válasz Városrangsor 2010 című mellékletének adott interjúban Kósa Lajos polgármester.

Ezért a város gazdaságát új alapokra helyezték, és a magas hozzáadott értéket előállító iparágak csábításával kezdtek foglalkozni. „Láttuk, hogy olcsóságban úgysem tudunk versenyezni Kínával vagy Indiával” – mondja a döntés egyik indokaként a polgármester.

A semmiből nem lesz egészségturizmus

A számítás - és a hozzá kapcsolt beruházási stratégia - megállta a helyét: a volt szocialista nagyüzemek eltűntek, viszont a városban több ezer, jól fizető munkahelyet hoztak létre a betelepülő IT- és gyógyszercégek.

A városfejlesztési stratégia következő lépése az, hogy Debrecen mindent megtesz azért, hogy az európai egészségipar fontos központja legyen. „Mi, politikusok megteremtjük a feltételeket, szakembereink pedig megmondják, ortopédiában, reumatológiában vagy nőgyógyászatban lehetünk ott Európa élvonalában… Van klinikánk, gyógyvizünk, és nem mellékesen repülőterünk, szállodai kapacitásunk. De mindez nem a semmiből hajt ki, ráépül eddigi városstratégiánkra. Nincs hegyünk, nyersanyagkincsünk – mi csak a debreceni emberek tudására, eszére támaszkodhatunk” – mondja Kósa Lajos.

Debrecen polgármestere úgy látja, az utóbbi időben nem mindig jól használta fel az ország az EU-s pénzeket. „Az uniós forrásokból épült negyvencentis kilátók és kutyafitneszszalonok országában talán nem ártana újra átgondolni ezen összegek felhasználását. Miközben Magyarország a jól ismert strukturális, munkaerőpiaci problémákkal küzd, valóban a legfontosabb volt-e, hogy a városközpontokat rehabilitáljuk?” – teszi fel a kérdést Kósa, aki hozzátette; a debreceni főtér annak idején saját forrásból újult meg, azért, hogy a város a technológiai iparágak számára vonzó legyen. „Az uniós forrásokat sokkal jobb lett volna munkahelyteremtésre, gazdaságélénkítésre fordítani” – tette hozzá a politikus.

Miskolc kapta a legtöbb uniós pénzt

A legtöbb uniós forrást, 58 milliárd forintot egyébként Miskolc nyerte az utóbbi időben, Debrecen az ötödik közel 30 milliárd forinttal. Eredményesség szempontjából Érd, Pécs és Szeged mögött a negyedik helyen végeztünk, a beadott pályázatok nyerési aránya 86 százalék – derül ki a Heti Válasz Városrangsor mellékletéből.

A lapban követendő mintaként említik a Debrecenben több mint tíz éve létrejött, az önkormányzati társaságokat működtető vagyonkezelő holdingot. A modell két legsikeresebb alkalmazója, a hajdú-bihari és a borsodi megyeszékhely ezzel a módszerrel éves szinten mintegy egymilliárd forintot spórol. Az egységes irányításban rejlő megtakarítási lehetőségeket más területeken is ki lehet használni. Debrecen és Nyíregyháza már létrehozta saját egészségügyi holdingját. Az intézmények (iskolák, óvodák) irányító központjainak kialakításában Pécs játszott úttörő szerepet: az elérhető megtakarítások itt is hasonló nagyságrendűek. A megtakarítások minden esetben a felesleges adminisztráció megszüntetéséből, a beszerzések központosításából erednek, amelyek tartós eredményjavulást hoznak az önkormányzatnak. (Dehir.hu)


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet”

Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet” 

Idei Klasszis TopDesign versenyünkre készülve folytatjuk a 2023. évi Klasszis TopDesign verseny legemlékezetesebb mozzanatainak, szereplőinek bemutatását.
Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal 

Olyan szakmai információk, amelyekről ritkán esik szó az európai szállodai és kiskereskedői területen piacvezetőnek számító német alapítású textilcég esetén.
Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.