Az ötlet a fennállásának tízéves évfordulóját ünneplő Krakkói Magyar Centrumé volt. Célja az évszázados barátság felelevenítése és megerősítése a lengyel EU-elnökség átadásának küszöbén. A buszt a két országot évtizedeken át összekötő egykori Báthory Expressz nemzetközi gyorsvonatról nevezték el.
Az ötletgazdák stílszerűen egy 19 éves Nysa márkájú, rozzant kisbusszal utaztak. Magyarországon - Budapesten kívül - Pécs, Szeged, Debrecen és Miskolc, Lengyelországban pedig Nowy Sacz, Tarnów, Krakkó, Katowice, Wroclaw, Lódz, Poznan, Sopot, Gdansk és Varsó voltak az út állomásai.
A résztvevők az utazás során írásos, szóbeli és tárgyi emlékeket gyűjtöttek, magyarok történeteit lengyelekről és fordítva. Emlékalbumot is nyitottak bejegyzések számára. Az anyagot kétnyelvű díszalbumban akarják kiadni, amely CD-n is megjelenik, az utazást és a beszélgetéseket rögzítő filmanyagból pedig kisfilmet készítenek.
A Nysa utazó galériaként is funkcionált: az összegyűjtött emléktárgyakat kiállították a helyszíneken. A busz külső felülete is a tárlat részévé vált: üzeneteket és feliratokat lehetett rá festeni.
A Rzeczpospolita című lengyel lap - az EU-elnökség átadásához időzítve - egyoldalas riportot közölt az utazásról. A Nysa május 6-én indult Budapestről, és június 4-én érkezett meg Varsóba. Gyakran meghibásodott, ezért az út nagy részét egy tréler tetején tette meg, de a tervet így is teljesítette.
A Báthory Expressz gyűjteményébe kézzel írott társalgási füzetek, lengyel-magyar labdarúgó mérkőzések belépőjegyei, magyarok által megőrzött Szolidaritás-jelvények, és több száz fénykép került. Mindegyik fotó mögött egy-egy izgalmas történet áll. A legérdekesebb azé a budapesti férfié volt, aki ifjúkori lengyel szerelmének fényképét adta oda. Elmondta, hogy a lány Poznanban lakott, és együtt jártak egyetemre külföldön. Poznanban a busz egy női látogatója ugyanezt a történetet mesélte el. Amikor megmutatták neki a budapesti férfi fényképét, rettenetes zavarba jött, és odébbállt. Később visszatért, és egykori szerelme címét kérte. Levelet írt neki, a budapesti férfi pedig válaszolt. A Báthory Expressznek köszönhetően újra egymásra találtak.
A Nysa most a varsói Magyar Kulturális Intézet előtt parkol, de ősszel ismét útnak indul, amikor Orbán Viktor legközelebb a lengyel fővárosba látogat. A szervezők szeretnék átadni a magyar miniszterelnöknek a rendhagyó utazásról készülő emlékalbumot. A tervek szerint a kisbusz megteszi a Varsó-Budapest útvonalat, majd a végállomáson egy magyar múzeumba kerül. Ki tudja, nem lesz-e belőle újabb látványosság, amelyet a lengyel turisták szívesen felkeresnek?
Forrás: MTI