Az önkormányzat a Central Europe uniós program keretében eredményes pályázatot dolgozott ki, amelyet "Kulturális örökség menedzsment Közép Európában" címmel a múlt év nyarán indítottak el. A két és féléves projekt teljes költségvetése kétmillió euró. Eger vezetőként vesz részt a projektben, amelyhez négy országból kilenc partner társult, köztük önkormányzatok és szakmai intézmények.
Mint vezető 375 ezer eurót használhat fel a város az említett összegből, tíz százalékos önerő biztosítása mellett. Habis Lászó rámutatott, hogy a partnerség a helyi társadalom közötti kapcsolatot erősíti, annak érdekében, hogy az épített örökséget a jövőnek megmentsék. Ezért Eger önkormányzata olyan közép-európai városokkal társult, amelyek hasonló gondokkal küzdenek, illetve olyan olasz, lengyel, német és magyar partnereket vont be a projekt megvalósításába, ahol a kulturális örökség menedzsmenti munkában már hasznos tapasztalatokat szereztek.
A program célja, hogy vizsgálják a kulturális örökségi helyszíneken a hatékony menedzsmenti munkához kötődő üzemeltetési és fenntartási kérdéseket. Az is fontos, hogy újszerű és versenyképes szolgáltatási portfóliókat alakítsanak ki, továbbá eredményes menedzsment-rendszereket és folyamatokat alapozzanak meg közös munkával a résztvevő négy országban. Ezek mellett speciális pénzügyi megoldásokat is dolgozzanak ki, illetve vezessenek be, amelyek a kulturális örökség menedzselését szolgálják.
A munka végeredménye nem egy, vagy több beruházás lesz, hanem egy hasznos praktikákat tartalmazó kézikönyv megalkotása. Az ebben összegyűjtött módszereket pedig az országok a saját körülményeikhez igazítva alkalmazhatják majd a két éves gyakorlati együttműködést követően. Eger célja az is, hogy a projekt lezárása után - más pénzügyi forrásból - infrastrukturális beruházást is megvalósíthasson. A témakörben szeretnének helyi támogatói, szakmai csoportokat létrehozni, amelyekben a projekt vezető partnereként a megyeszékhelyi önkormányzat, a civil szervezetek, a vállalkozások, az oktatási és kulturális intézmények részvételére is számít.
Cselovszki Zoltán, a Forster Gyula Nemzeti Örökséggazdálkodási és Szolgáltató Központ elnöke arról beszélt, hogy az örökségi elemek kezelésével foglalkoznak és az örökséggazdálkodás kibontása is fontos feladatuk. Kiemelte, hogy a következő időszakban az építészeti örökséghez tartozó kastélyok és a hozzájuk tartozó parkok felújítása és bemutatása mellett arra törekszenek, hogy miként tudják ezeket emlékhelyeket különböző szolgáltatásokra is kihasználni. Példaként az esküvők rendezését emelte ki ezeken a helyszíneken, elismeréssel szólt - többek között - arról, hogy a fertődi Eszterházy-kastély parkjában 20 ezer különleges fajtájú rózsatövet ültetnek el. Ezekben a növényekben nemcsak gyönyörködhetnek majd a látogatók, hanem vásárolhatnak is belőlük.
A jó gyakorlati példák között hangzott el az egri belváros rekonstrukciója, amely közel ötmilliárd forintos beruházásként valósul meg a jövő év végig. A projekt összesen 25 elemből áll, amelyek közül több már el is kezdődött. Nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy a gyalogos sétákhoz minél több közösségi teret alakítsanak ki. Így a beruházásban a gépkocsiknak parkolóházat építenek. Az Eger patak medrének rendezésével kerékpárutat létesítenek. A tervek szerint a várost a későbbiekben kerékpárúttal kötnék össze Felsőtárkánnyal és Demjénnel. Megújul a turisták által kedvelt Dobó tér, valamint a városháza is, amelynek udvara közösségi feladatokat is ellát majd.
A sajtótájékoztató résztvevőit ezt követően Rátkai Attila, Eger főépítésze belvárosi sétára invitálta és bemutatta a jelenleg tartó felújítási munkákat a Dobó téren, a piacnál, a patak medernél, illetve a vár közelében található egykori Valide Sultana törökfürdő romjainál.