Mint arról szerdán a Népszabadság cikke nyomán beszámoltunk, 2,5 milliárdos közterület-használati díjat vetne ki a főváros önkormányzata a Sziget Fesztiválra, az esemény egyhetes időtartamára. A fesztivál szervezői szerint ezzel egy kicsit túllőtt a célon Tarlós apparátusa , sőt még ennek töredékét, 25 millió forintot is soknak tartanának a szervezők. Az Index tudósítása szerint az összeget a főváros úgy számolta ki, mintha a Hajógyári-sziget egyetlen, óriási kocsma lenne. Tarlós ugyanakkor azzal biztat, hogy a színpadok és a vendéglátóhelyek díjszabása eltérhet egymástól.
De nyugi!
Megnyugtatásként a Tarlós István és tanácsadója, Atkári János csütörtökön elmondta: nem csupán a Szigetet érinti a közterület-használat díja, hanem egy sor, eddig nem fizető eseményt. Ezek közt szerepelnek állami ünnepek csakúgy, mint a Nemzeti Vágta vagy egy pálinkafesztivál. De a Turizmus Online szerkesztősége nem megerősített forrásból úgy értesült, hogy a Vörösmarty téri karácsonyi vásárra is közterület-használati díjat vetnek ki idén. Persze előfordulhat, hogy egyes események a díj egy részét támogatás formájában visszakapják. Ilyen formában a Sziget akár másfél milliárdos engedményt kaphat a 2,5-ből.
„Nem akarjuk ellehetetleníteni a Szigetet. Ha valóban nincs pénzük, keressenek gazdag városokat, kerületeket, akik támogatják őket a saját költségvetésükből. Én viszont erről senkivel nem fogok egyeztetni, hiszen ez már nem az én dolgom, hanem a szervezőké” - fölényeskedett Tarlós István.
Mennyi az annyi?
Tarlós arra az újságírói felvetésre, hogy a 2,5 milliárd forintos közterület-használati díj a fesztivál egész költségvetését felemésztené, azt válaszolta, a Sziget Gerendai által vázolt költségvetési számaival szemben az ő számaik valósak, és „tényekkel tudják alátámasztani” azokat.
Atkári tájékoztatása szerint 2010-ben összesen mintegy 4,5 milliárd forint értékben biztosított a főváros közterületet különböző események részére, az új vezetés szeretné, ha ez az összeg idén inkább a város kasszájában csilingelne.
A szerb példa
A Sziget szervezői szerint – számolt be az Index - egy ekkora fesztiváltól Nyugat-Európában nem szokás pénzt kérni, hiszen nőnek a turisztikai bevételek, és a fesztivál növeli a város ismertségét is. Ha megnézzük a tényleges helyzetet, Európa egyetlen más nagy fesztiválját sem rendezik valamely nagyváros belterületén, önkormányzati földön. Így bár igaz, hogy nem szokás területfoglalási díjjal sújtani a nagy fesztiválok szervezőit, a szituációk általában nehezen hasoníthatók össze a budapestivel. Talán Belgrád esete állítható ide, a szerb főváros annyira szívesen csábítaná át az újvidéki Exit fesztivált, hogy sarcolás helyett jelentős pénzügyi támogatást is felajánlottak a szervezőknek. Ráadásul a Forma-1-et például milliárdokkal támogatja a magyar állam.
Mit mond a turizmus marketing?
A Turizmus Online érdeklődésére Molnár József a főváros turizmusáért felelős marketingszervezet, a BTH utód Budapesti Turisztikai Szolgáltató Központ (BTSZK) ügyvezetője elmondta: nem szívesen kommentálná a történteket, a két félnek, a tulajdonos fővárosnak illetve a sziget szervezőinek kell megoldani ezt problémát. (Turizmus Online/Index)