Ahogy elhagytuk az interjú helyszínét, írjuk le első benyomásainkat. A legfontosabb, hogy felismerjük, milyen hibákat vétettünk a beszélgetés alatt, azért, hogy ezt a jövőben kerüljük el.
Emlékeztető levél
Az interjú után, lehetőleg 24 órán belül küldjünk emlékeztető levelet az interjúkészítő személy részére. E levél egyrészt megerősíti elkötelezettségünket, motiváltságunkat, másrészt újból a felvételiztető emlékezetébe vési a beszélgetést. Amennyiben egy héten belül nem kapunk visszajelzést, telefonon érdeklődjünk. Ne csüggedjünk, ha nem kapunk azonnali választ a munkaadónktól, hiszen a legtöbb cég sok embert hallgat meg egy-egy felvételi beszélgetés során. Használjuk ki a várakozási időt arra, hogy más cégekkel is kapcsolatba kerüljünk, és részt vegyünk további állásinterjúkon.
Az állás elfogadása előtt
Mielőtt arról döntünk, elfogadjuk-e az adott állást, fontos néhány kérdésre választ kapnunk. Elsődleges dolog tisztázni – magunkkal –, hogy az állás valóban megfelel-e karrierterveinkek. Gondoljuk át, milyen előnyökkel jár számunkra a munka: szakmai kihívással, továbbfejlődési lehetőséggel, vagy legalább 30 százalékos jövedelemnövekedéssel. (Természetesen ezek egyike sem lehet szempont az első munkahelynél.) Ne várjuk el, hogy mindhárom szempont kedvezően változik, de legalább az egyiknek teljesülnie kell.
Végső döntésünkhöz szükség van az alábbi információkra: kezdés időpontja, pozícióval járó felelősség, jövedelem (bér, jutalmak), továbbképzési lehetőségek, üzleti utak, előrelépési lehetőségek. Általában ezeket a kérdéseket már érintettük az interjú során, de az „igen” kimondása előtt pontosan tisztáznunk kell mindent! Fontos, hogy megismerjük a munkakörülményeket. Mérjük fel a munkahely sajátosságait: a belső környezetet, a szeparáltságot, tágasságot, zajszintet, világítást. Lényeges szempont a munkahelyi hangulat (jó, ha néhány munkatárssal személyesen is tudunk beszélni).
A fizetés sokszor a munka elfogadásának legfontosabb kritériuma. Mégse fogadjuk el az állást, ha önmagában nem lelkesít bennünket, hogy kezdő fizetésünk valamivel magasabb a jelenlegi kerestünknél. Sokkal fontosabb, hogy olyan munkát találjunk, amit élvezünk is. Tisztázzuk magunkban: az adott pozíció egyben karriert és hosszú távú anyagi lehetőségeket is jelent?
Jövedelemalku
Soha ne próbáljunk azelőtt tárgyalni a fizetésről és juttatásokról, hogy ajánlatot kapnánk. Célszerű kivárni, amíg szinte bizonyosra vehető, hogy minket választanak, és ez a cég számára valószínűleg megér akár egy kis többletkiadást. Ilyenkor már úgysem vonják vissza az állásajánlatot, csak azért, mert egy kicsit többet kérünk.
Az alkudozás előtt készítsünk otthon egy ún. minimumjövedelem-tervet, amely minden állásajánlat esetén minimális értékmérceként szolgál. Érdeklődjünk továbbá a munkáltatónál az alattunk, illetve felettünk állók jövedelméről, illetve más cégeknél a hasonló pozíciókban dolgozók fizetéséről. Általában a jelenlegi nettó jövedelmet legalább 25-35 százalékkal meghaladó összeg tekinthető az elvárt jövedelem reális középértékének.
Ha nekünk szegezik a kérdést az általunk elképzelt jövedelemről, ne mondjunk konkrét összeget. Próbáljunk inkább valami ilyesmit: „Képeségeim és a pozíciónak megfelelő jövedelmet várok.” Vagy kérjük meg a cég képviselőjét, hogy ő mondjon valamilyen összeget. Ha úgy érezzük, hogy mégis muszáj megneveznünk egy konkrét összeget, lehetőleg mondjunk „tól-ig” sávot.
Ha a munkáltató azt mondja, „a mi elképzelésünk úgy 150-180 ezer forint körül mozog”, próbáljunk belekapaszkodni a felső határba, és mondjuk azt: „Ez nem áll messze az elképzelésemtől, én is úgy 180-200 ezer forint körüli összegre gondoltam.” Valószínűleg a fenti esetben 170-190 ezer forint körüli összegben állapodnak majd meg. Ne felejtsük el a fizetésünkön kívül megállapodni az egyéb juttatásokban is (étkezés-, utazási költségtérítés, benzin-hozzájárulás, cégautó, mobiltelefon, tanulmányi támogatás, tréningek, jutalom, jutalék, prémium stb.), hiszen ezek alapvető fontosságú alkutárgyak.