Az Országos Területrendezési Terv az ország egész területére határozza meg az egyes térségek terület-felhasználásának feltételeit, a műszaki infrastruktúra-hálózat összehangolt térbeli rendjét, tekintettel a fenntartható fejlődés, a területi, táji, természeti, ökológiai és kulturális adottságok megőrzésére, az erőforrások védelmére. Az OTrT felülvizsgálatával párhuzamosan készült el a Balaton Kiemelt Üdülőkörzet Területrendezési Tervének és a Balatoni Területrendezési Szabályzatának (Balaton-törvény) a módosítása. A két törvénytervezet tartalmilag szorosan kapcsolódik egymáshoz.
Jelentős koncepcionális változások történtek az ágazati szabályozásban, amelyek beépültek az OTrT módosítási javaslatába.
Így a többi között:
• Bekerült az országos gyorsforgalmi közúthálózat új hosszú távú fejlesztési koncepciója.
• Egyértelműen meghatározták a meglévő és tervezett 50 MW és annál nagyobb erőművek, a villamos energia átviteli hálózat elemei és a nemzetközi szénhidrogén szállítóvezetékek nyomvonalát.
• A Nemzeti Erdőtelepítési Programmal összhangban egységes elvek alapján lehatárolták az erdőtelepítésre alkalmas területeket.
• Az agrárágazatot is érintő további előrelépés a kiváló termőhelyi adottságú szántóterületek mellett a kiváló termőhelyi adottságú erdőterületek lehatárolása, amely következtében azok védelme is biztosított lesz a beépítéssel szemben.
• Újragondolták az országos ökológiai hálózat felosztását. Az eredmény összhangban van a páneurópai ökológiai hálózat rendszerével (NATURA 2000 területek), de az élőhelyek ökológiai funkcionalitását is jobban megfogalmazza az új kategorizálás.
• Lehatárolták az országos tájképvédelmi területeket is.
• Lehatárolták és törvényjavaslatban övezetként bevezették a kulturális örökség szempontjából kiemelten kezelendő örökségi elemeket.
• Meghatározták a kiemelt fontosságú honvédelmi területeket. Ebbe az ország védelmi képességét meghatározó, a NATO tagságból eredő, valamint a nemzetközi szerződéseiben vállalt kötelezettségek teljesítéséhez szükséges objektumok és területek tartoznak.
Az egyeztetések alapján új övezetként került az OTrT-be az ásványi nyersanyag gazdálkodási terület, a szélerőmű elhelyezéséhez vizsgálat alá vonható terület, valamint az együtt tervezhető térségek övezete is. Mindezek figyelembevételével az OTrT új tervezetében 25 melléklet található (a hatályos OTrT 17 mellékletével szemben). Az országos infrastruktúra-hálózatokat és egyedi építményeket 13 táblázat tartalmazza, az Ország Szerkezeti Tervét tartalmazó térképi melléklet, valamint az országos övezeteket pedig 11 térkép.