Ötszáz ázsiai műtárgyon keresztül mutatja be a japán, thai, balinéz, indiai és burmai kultúra a mozgás művészetéhez való különleges kapcsolatát a nemrég átnevezett és kisebb ráncfelvarráson átesett bécsi Néprajzi Múzeum (Völkerkundemuseum) nyitókiállítása.
Az „Eltáncolt teremtés. Ázsia a világok között“ című tárlat két részre osztva mutatja be a múlt és a jelen vallásos táncainak világát. A hindu isteneket mint Shivát, Vishnut és Brahmát sokszor ábrázolták mozgásba lendült karokkal és lábakkal, hiszen a tánc köti össze az embereket az istenségekkel. A tánc által rendeződik a káosz és a tánc biztosítja az örök körforgást teremtés és rombolás között. A kiállított tárgyak között szerepelnek például Krishna- és Shiva-szobrok valamint számos maszk és kosztüm Thaiföldről, Burmából és Baliról.
A régmúlt ereklyéi mellett mai ázsiai művészek is helyet kaptak a kiállításon. A Baliról, Jáváról, Japánból, Koreából, Indiából és Thaiföldről származó táncosok, koreográfusok és alkotók társ-kurátorként is segítették a kiállítás repertoárjának összeállítását. Így Bulan Trisna Djelantik balinéz koreográfus termében burmai, indiai és balinéz tárgyakat láthatnak a látogatók, de később megismerkedhetnek a japán No színház jellegzetességeivel is. Didik Nini Thowok indonéz táncos és Matsune Michikazu japán performansz-művész révén pedig betekintést nyerhetnek egy táncos gardróbjába.
A 2013. szeptember 30-ig tartó kiállítást számos táncos rendezvény, workshop, előadás és speciális vezetés színesíti. Egy júliusi performansz-sorozattal pedig a nemzetközi ImPulsTanz-fesztiválhoz is kapcsolódik majd.
Forrás: Turizmus Online