Elkezdődött a naptári nyár – merengnek borúsan az esőverte ablakon kitekintve az agronómusok, építőmérnökök és a szállodaigazgatók, akik egyelőre nem tudják felhőtlenül élvezni a június beköszöntét. A több napja tartó esőzések sok cégnél eláztatták a terveket - adta hírül a Népszabadság.
A szőlővirágzás ünneplésére készülnek most szombaton Badacsonyban, a Kéknyelű Virágzás Ünnepén, s ugyan a szőlővirágot nem ünnepelhetik – az ugyanis megállt a hűvösben, a fejlődés 2-3 hetes késésben van –, de abban bíznak, hogy legalább a borostalálkozót nem teszi tönkre az esőzés. Nem lenne pedig példa nélküli, ha le kellene fújni a rendezvényt. A szabadtéri rendezvények és a városnéző túrák potenciális közönségét alaposan megtizedeli az esős időjárás.
A Magyarországi Idegenvezetők Szövetségének elnöke, Bálint Zoltán becslése szerint a turisztikai programszervezők 30-40 százalékos forgalomkieséssel szembesülnek pusztán az eső miatt. A részben vagy teljesen esős hétvégék miatt a szabadtéri fesztiválok eltérő tapasztalatokkal zárultak: volt, ahol megúszták az esőt és volt, amit félig-meddig le kellett fújni. A Balaton és a Velencei-tó vize egyelőre hideg, fürdésre májusban egyetlen alkalmas nap sem akadt.
–A pestiek kedvelt hétvégi strandjai a Velencei-tó környékén is kihaltak, a felázott talaj miatt kérdéses, hogy a közelgő sportfesztiválokhoz egyáltalán alkalmas lesz-e a terep – példázza a hosszabb távú következményeket Kupi László, a velencei-tavi fesztiválok egyik szervezője. Majd hozzáteszi: még nem katasztrofális a helyzet, de további esőzések esetén már az lehet. A következő napokban mindenesetre további esőt jelzett előre a meteorológiai szolgálat.
Csak az esőre fogható a Balaton év elején meglódult vendégforgalmának visszaesése is. Rostás Sándor, a Balatoni Regionális Idegenforgalmi Bizottság elnöke szerint a hagyományosan erős előszezonnak számító május tragikusan alakult, a csapadék erősen visszavetette a szálláshelyek és a rendezvények forgalmát.