A természet bőséggel ontja ilyenkor ajándékait: országszerte érik a szőlő, az alma, a kört e, a tök, ínycsiklandó fogásokat, finom borokat készítenek belőlük mindenfelé. A Magyar Turizmus Zrt. minden lehetséges eszközzel igyekszik felhívni a nagyközönség figyelmét a hazai borturizmus és gasztronómia különlegességeire és rendezvényeire.
Az őszi időszakban a főv árosban és környékén csakúgy, mint vidéken egymást érik a kulináris kalandozásra invitáló rendezvények. Az őszi gasztronómiai fesztiválokon az országot járva kóstolhatunk házilag töltött kolbászt, megízlelhetjük a legfinomabb balatoni halakat, kedvünkre válogathatunk a vadas, kemencében sült vagy éppen bioételek kínálatából, de megismerhetjük a lecsókészítés trükkjeit és a töklámpáskészítés fortélyait is, miközben az alapany agokból csemegézünk. Megszomjazni sem fogunk, hiszen az ősz a szür et, a jókedv, a mulatságok időszaka is, bármerre indulunk is útnak , az ország 22 borvidékén testes vöröseket, üde rozékat vagy gyümölcsös fehérborokat kínáló pincészetek, barátságos helyi fogadók várnak. A borünnepek és szür eti mulatságok széles palettája invitálja országszerte az isteni nedű kedvelőit, de a pálink a vagy a sör rajongói is megtalálják számításukat. Érdemes tehát ősszel is kimozdulni, és a hétv égék alkalmával, szabadidőnkben belekóstolni az ország éléskamrájába.
Tudjon meg többet az őszi bor- és gasztronómiai fesztiválokról aktuális programajánlóinkból, és böngésszen kedvezményes szállásajánlataink között a www.itthon.hu oldalon! Kellemes őszi borbarangolást és (gasztro) élményekkel teli utazást kívánunk!
Hazai ízelítő
Balaton
Mind a jellegzetes ételeknek, mind pedig a hozzá illő boroknak egyre több esemény, fesztivál, gasztronómiai ünnep igyekszik rangot adni a régióban – egyben kitűnő szórakozást, kikapcsolódást kínálva a vendégeknek. A Balatonnál ősszel sem áll meg az élet: októberben Tojásfesztivállal vár mindenkit Siófok, ezt követően pedig előbb Szigligeten a süllőnek, majd Tihanyban a látott halnak, a gardának szentelnek gasztronómiai ünnepet, ahol a látogatók kedvükre válogathatnak a finomságokból. A nyár ízeit pedig továbbra is megkóstolhatja bárki az ősszel is nyitva tartó balatoni termelői piacokon, ahol mindent megtalálhatunk a házilag készült kecskesajttól, juhsajttól kezdve egészen a kemencében sült finomságokig.
Észak-Alföld
Ingyenesen látogatható gasztronómiai rendezvények sokaságán mutatják be a már-már feledésbe merült ételeinket, a hozzájuk fűződő hagyományokat. Egy tányér szolnoki gulyás, egy adag nagydobosi sütőtök vagy egy kóstolónyi napkori mangalicakolbász „kedvéért” nem mindenki kerekedik útra, azonban a garantáltan különleges hangulat miatt érdemes részese lenni egy-egy múltidéző rendezvénynek. Ízelítőnek íme, néhány az idei őszi kínálatból.
A Hajdúszoboszlói Bioétel- és Borfesztiválon szeptember közepén bio alapanyagokból helyben készült ételkülönlegességek, finomságok kóstolása közben kiváló magyar pincészetek boraival ismerkedhetnek meg az érdeklődők. Nemcsak a bor, de a pálinka kedvelői is megtalálják kedvencüket, ha szeptember végén ellátogatnak a Szatmár-Beregi Szilvanapokra, az új pálinka ünnepére. Tarpán és Tivadaron ezen a hétvégén minden a szatmári szilváról és a belőle készült termékekről szól. A szilvalekvár mellett tájjellegű szilvás ételeket is főznek rézüstben.
A szatmári szilvalekvár vadon növő, biominőségű és különlegesen aromás szilvából (”nemtudom”szilva) készül, minden idegen anyag hozzátétele nélkül. Hosszan tartó, kíméletes sűrítéssel nyerik az utánozhatatlan tarpai szilvalekvárt.
Észak-Magyarország
Hazánk északi tájain, a hegyvidékeken és az erdőkben is kezdődik az ősz, az erdei gyümölcsök és szarvasgomba szedésének ideje. Igazi csemegét tartogat az ínyencek számára a XV. Szarvasgomba-vadászat Szilvásváradon, a Szalajka-völgyben. A bükki erdők egyik legnépszerűbb és legkülönlegesebb fűszere a szarvasgomba, amelynek szezonja június közepétől február végéig tart. Más különlegességet is tartogat a régió számunkra, október első hétvégéjén az édes aszúk és száraz furmintok kedvelőinek a Tokaj-hegyaljai Szüreti Napokon a helyük, ahol a történelmi borvidék 27 településének szüreti felvonulását követően a Polgármesterek Bora szőlő- összeadási ceremóniáját is megtekinthetik a borvidék rajongói.
Dél-Alföld
A Dél-Alföld hungarikumai közé tartozik a kecskeméti fütyülős barackpálinka, a békési szilvapálinka, a makói hagyma, a kalocsai és a szegedi paprika, a csabai és a gyulai kolbász, a szegedi szalámi. Kalocsa neve mára már összeforrt az itt termelt, hungarikummá nyilvánított fűszerpaprikával. A Paprika Múzeum és a Paprika Ház helységeiben a világhírű fűszernövényünk múltjával és jelenével ismerkedhetnek meg a látogatók. A szeptemberi Paprikás Ételek Főzőversenyén pedig megkóstolhatjuk, mi minden is készíthető paprikával. Baján járva ne hagyjuk ki a híres bajai halászlét, ami teljesen különbözik a szegeditől, de paprika ebben is van. A csabai kolbászt is mindenképp kóstoljuk meg, ha Békéscsabán járunk. Itt még a kerítés is kolbászból van, legalábbis az október végi Kolbászfesztivál idején, amikor több ezren gyúrják saját recept szerinti kolbászukat. Az igazi kulináris élvezetekhez és hangulathoz a helyi finomságok, köztük a pálinkák is hozzájárulnak. Kóstoljuk meg őket a Békési Szilvapálinka Út állomásain vagy a kecskeméti Zwack Múzeumban!
Nyugat-Dunántúl
Hagyományteremtő gasztronómiai esemény ősszel a Tökfesztivál több helyi településen: Őriszentpéteren, Szalafőn, Pityerszeren, Magyarszombatfán. Érdemes helyben megkóstolni a tökmagolajos ételeket, a dödöllét, elkortyolni nyugalomban egy pohár bort. Aki pedig inkább a szomját oltaná, arra kisfröccs, nagyfröccs, hosszúlépés és házmester vár Győrben, ahol a borból és szódából kevert frissítő ital tiszteletére rendezik meg szeptember 21–23-án a nyolcadik Győri Fröccsnapokat.
Dél-Dunántúl
A gasztronómia elválaszthatatlan része a bor, amelyhez ennek a vidéknek két kézzel osztottak a jó adottságokból. A napsütés ízét valamennyi fajta hordozza, mégis, elsőként a csak e tájra jellemző borokat kóstolja meg: a szekszárdi kadarkát és bikavért, a villányi kékoportót, és a pécsi cirfandlit! A kóstolásra remek lehetőséget nyújt a Szekszárdi Szüreti Napok szeptember végén vagy a Villányi Vörösbor Fesztivál október első hétvégéjén. Ha pedig a kóstolás közben megéhezünk, érdemes kipróbálni egy igazi különlegességet, a geresdlaki gőzgombócot, amelynek saját fesztivált is szentelnek október közepén a régióban.
Budapest
Aki pedig valamiért nem tud elutazni, a fővárosban sem kell lemondania a jó borok élvezetéről.
A borkultúra fontos szereplője lett a főváros életének az elmúlt időben: sorra nyílnak a bárok, éttermek a bor és természetesen a pálinka főszereplésével a Ráday utcában, a Liszt Ferenc téren, a Hajós utcában vagy a Váci utca környékén. Emellett borfesztiválok, pincefesztiválok tarkítják a régió egyébként is színes programpalettáját. A borkedvelők és az édesszájúak idén ősszel is bizonyára a budai várban adnak egymásnak majd randevút, ahová a 21. Budavári Borfesztivál és az Édes Napok Fesztivál csábítja szeptemberben a látogatókat.
Készült a Magyar Turizmus Zrt. közreműködésével.