ht Az országos pályázatoknál a legtöbb pénz Hajdú-Biharnak jutott, ennek töredékét kapta Szabolcs és Szolnok megye, mi a helyzet a regionális pályázatokkal?
– Ezek kiegyenlítettek, körülbelül hatvan pályázó kapott támogatást, közöttük eddig a 120 milliós keretből nyolcvanmillió forintot osztottunk szét. A pénz 36 százaléka Hajdú, 36 százaléka Szabolcs és 27 százaléka Szolnok megyére esik. Az idei keretre december 31-ig várjuk a pályázatokat.
ht Mi volt a legnépszerűbb?
– A rendezvények, a pályázók 56 százaléka programot szervezett, ezek között több olyan is van, amelyiknek hagyománya van: szolnoki gulyásfesztivál, kevi juhászfesztivál, és szatmárcsekei szilvalekvárfőző-verseny. A második legnépszerűbb a marketing (28%) és a termékfejlesztés (15%) volt. Tapasztalataink szerint erősíteni szeretnénk a termékfejlesztést, ezen belül több célt írtunk ki, emeltük az elnyerhető pénz felső határát is. A Tisza töltésein a kerékpárutak építését, a tiszai csónakkikötők fejlesztését, szabad strandok fejlesztését a költségek ötven százalékával, maximum tízmillió forinttal segítik. A költségek fele, maximum kétmillió forint nyerhető a kereskedelmi és magánszálláshelyek, vendéglátó egységek minőségi színvonalemeléséhez. A költségek nyolcvan százalékát, maximum kétmillió forintot kaphatnak azok, akik a kereskedelmi és magánszálláshelyekhez, vendéglátó egységekhez kapcsolódó szakmai képzést és nyelvi oktatást szerveznek. A kerékpáros, vízi-, lovas- és egészségturizmushoz kapcsolódó megvalósíthatósági tanulmányok, fejlesztési, engedélyeztetési és kiviteli tervek készítéséhez hárommillió forintot adnak, ez legfeljebb a költségek hatvan százaléka lehet.
ht Sok hiba volt a pályázatokban?
– A pályázatok 93 százalékát támogattuk, ez a színvonalas kiírásnak köszönhető, négy pályázatot utasítottunk el, néhánynál pedig csökkentett összeget ítéltünk meg.
Az országos tapasztalatok
A Széchenyi terv keretében a régió három megyéjének ötven önkormányzata jutott támogatáshoz, ebből huszonhárom Szolnok, tizenhét Hajdú-Bihar és tíz Szabolcs-Szatmár megyére esik. Amennyiben a megítélt támogatások nagyságát nézzük, akkor kiderül, a legtöbb pénz Hajdú-Biharnak jutott. A legnagyobb beruházások a gyógyturizmusban várhatók, Hajdúszoboszló, Debrecen, Túrkeve a Széchenyi terv nyertesei között van.
A Debreceni Gyógyfürdő Kft.-t 999 millió forinttal segíti az állam, a harmincas években épült termálfürdőt kétmilliárd forintból újítják föl, felépítenek egy mediterrán termál élményfürdőt és egy egészségcentrumot.
A Hajdúszoboszlói Gyógyfürdő Részvénytársaság egymilliárd forintot nyert a fürdőfejlesztésre és felújításra, és felépül az ország legnagyobb szabadtéri medencéje, és bővítik az aquaparkot is. Túrkeve Város Önkormányzata az 1960 óta változatlan formában üzemelő strand 378 milliós fejlesztéséhez 162 millió forint támogatást nyert, a termálvizes strandfürdőt gyógyfürdővé alakítják át, ez egész évben üzemel. A régióban vannak kisebb fürdők, kisebb tervekkel: Szabolcs-Szatmárban Nyíregyháza-Sóstón élményfürdőt akarnak építeni, a megye egy másik városában, Kisvárdán háromszázmillió forintos fürdőfejlesztéshez százötvenmillió forintra pályáznak a Széchenyi terv keretében. A polgármesteri hivatal munkatársa, Bakó András elmondta: a 300 millió forint plusz áfás beruházásból új élménymedencét, hullámfürdőt, gyermekmedencét alakítanak ki, felújítják a termálkutakat, a termálmedencét is. A hajdúsági tervekről Lévai Tibor, a FIDESZ parlamenti képviselője beszélt: a Széchenyi terv nyertesei között szerepel Hajdúnánás is, a fürdőben a 320 millió forintos beruházás felét állami támogatásként kapják. Hajdúböszörményben az ISM segítségével uszodát építenek, a költségek elérik a 280 millió forintot, nyáron felújították a strandot, és kiépítenek egy wellness-, sport- és megelőzési központot. Lévai Tibor, a Parlament Idegenforgalmi Bizottságának a tagja beszámolt arról is, hogy Hajdúdorogon egy görög-katolikus idősek lakóotthona lesz gyógyászati központtal.
Szolnokon a Tisza Szálló vezetői hamarosan benyújtanak egy pályázatot a Széchenyi terv keretében. Lipóczki János, a szálloda ügyvezető igazgatója elmondta: a fejlesztés célja, hogy a háromcsillagos szállodából négycsillagos legyen, felújítják a 24 szobát és kialakítanak két lakosztályt. Saját termálkútjuk körül élményfürdőt alakítanak ki, ezen beruházások értéke háromszázmillió forint, ennek felét szeretnék állami támogatásként elnyerni.
A cserkeszőlői fürdő gyermekmedencéjének felújításához regionális szinten nyertek kétmillió forintot. Manapság, amikor a gyógyturizmusról beszélünk, akkor mindig kiemelik, hogy a gyógyításon kívül hangsúlyt kell helyezni a wellnessre is, ennek kiváló mintája valósult meg a debreceni Aranybikában, ahol augusztus óta üzemel a Cívis Naturfitt és Gyógyközpont. Az imént ismertetett nyerteseken kívül a régió minden megyéjére jut gyógyvíz, az RMI megbízásából készül egy kiadvány a fürdőkről.