Borsod-Abaúj-Zemplén megyében a duplájára nőtt a kereslet az egycsillagos szálláshelyek iránt. Heves megyében leginkább a 2–4 csillagos, míg Nógrádban a kétcsillagos hotelek és a kempingek voltak a legkeresettebbek – tudtuk meg a régió standján az Utazás 2007 kiállításon.
Észak-Magyarország iránt erős a külföldi érdeklődés is. Sokan érkeznek Németországból, Ausztriából és Lengyelországból, de a küldőországok közt kell megemlíteni Csehországot, Írországot, Portugáliát, Norvégiát, Svájcot és Kínát is. Újabban megjelentek a bolgár, török és finn turisták is. A külföldiek átlagosan 3–5 napot töltenek el. A régió a 2007–2013-as időszakban 250 milliárd forintos keretből gazdálkodhat a ROP terhére, ebből 60 milliárd forint jut turisztikai fejlesztésekre: elsősorban attrakciófejlesztésekre, a szállások komfortfokozatainak növelésére, a bor-, kastélyés konferenciaturizmus fejlesztésére, illetve marketingmunkára.
2007 kiemelt év Sárospatak számára Szent Erzsébet éve miatt, az esemény köré egész éves programot szerveznek. Ez alkalomból megnyílik a Szent Erzsébet-ház, amely múzeum, látogatóközpont és levéltár is egyben.
A térség egyik legfőbb vonzereje lehet a nyáron megnyíló egerszalóki gyógy- és wellnessfürdő, illetve a hozzá kapcsolódó, jövőre elkészülő ötcsillagos szálloda – hangsúlyozta Csőke László, a Szalók Holding igazgatóságának elnöke. A település két termálvízkúttal rendelkezik, a belőlük feltörő 65-68 fokos vizet 1992-ben az Egészségügyi Minisztérium gyógyhatásúvá minősítette. A forró vízből kiváló só alkotta domb a környék szimbólumává vált, amelyhez hasonló képződmény a világon csupán két helyen található még (Pamukkale-ban és a Yellowstone Parkban). A hőforrás közvetlen környezetét magában foglaló 17,5 hektáros területet a Szalók Holding Zrt. vásárolta meg. A 12 milliárd forintos beruházásból a gyógy- és wellnessfürdő építése 4,8 milliárdot, az ötcsillagos szálló 5,7 milliárdot, a strandfürdő pedig 1,3 milliárd forintot tesz ki – emelte ki Csőke László. Az 1900 m2 vízfelületű gyógy- és wellnessfürdőben 17 medence kap helyet. Az egyidejű befogadóképesség téli üzem esetén 923 fő, a nyári szezonban pedig 1682 fő. Várhatóan 2008-ban adják át a 200 szobás, légkondicionált ötcsillagos szállodát, amely közvetlen összeköttetésben áll majd a fürdőkomplexummal. 2009-re készül el a négycsillagos apartmanfalu.
A térség másik fontos beruházása Gyöngyösön zajlik – tudtuk meg dr. Fűköh Leventétől, a Mátra Múzeum igazgatójától. A megújult kastély május 16-tól fogadja a látogatókat, a rekonstrukció első ütemének lezárása után. A projekt számára a Nemzeti Fejlesztési Terv regionális fejlesztés operatív programja biztosította a 800 millió forintos költségvetést. Az összesen egymilliárd forintra rúgó beruházás során a kastélyt akadálymentesítették, új mosdó- és vizesblokkokat alakítottak ki, múzeumi boltot hoztak létre. A kastély épületét az eredeti barokk stílusnak megfelelően állították helyre, a központi udvart lefedték és leburkolták. Ez központi rendezvénytérként funkcionál, emellett két konferenciaterem található az épületben. Lapzártánk idején megindultak a második, illetve a harmadik ütem munkálatai. Ez előbbit címzett támogatásból finanszírozzák. Az 1,2 milliárdos összegből megvalósul a kert teljes felújítása, valamint felépül a természettudományi pavilon. Ebben természetrajzi kiállítás, trópusi őserdő, oktatóterem, valamint a természetrajzi gyűjtemény kap helyet. A harmadik ütem keretében alakítanak ki az udvaron egy tavat. A közepén kávézót és szabadtéri színpadot építenek fel helyi vállalkozók. A tervek szerint a teljes komplexum 2009 tavaszára készül el – emelte ki dr. Fűköh Levente.