A felméréssel a Gallup Intézetet bízták meg. Az idén februárban lebonyolított, telefonos megkérdezésen alapuló felmérés során a 27 tagállamban a 2009. évi utazási szándékok, kiadások, szokások, várható költési hajlandóság változására és a preferált desztinációtípusokra kívántak választ kapni – tájékoztatta lapunkat Pap Zoltán, az Önkormányzati Minisztérium Turisztikai Főosztályának szakmai főtanácsadója. A 27 000, véletlenszerűen kiválasztott, 15 éven felüli uniós lakos telefonos megkérdezésével készült felmérés az első átfogó turisztikai kutatás, amelyet a bizottság kezdeményezett. A felmérés eredménye szerint a megkérdezettek fele minden évben utazik legalább egyszer, a tagállamok többségében ez az arány még magasabb, megközelíti a kétharmadot.
A felmérés legfontosabb megállapításai a következők:
• A belföldi turizmus erősödése várható, a megkérdezettek 48%-a tervezi belföldön eltölteni szabadságát.
• A megkérdezettek 40%-a tervez 2009-ben utazást, mintegy 41%-uk megfelelő pénzügyi forrással rendelkezik ehhez, ugyanakkor 40%-uknak prioritási sorrendet kell felállítaniuk költésükben.
• A megkérdezettek 10%-a jelezte, hogy pénzügyi nehézségeik negatív hatással vannak nyaralási szándékukra. E tekintetben jelentős eltérés van a régi és újonnan csatlakozott tagállamok között, az új tagállamokban jóval alacsonyabb az utazási képesség.
• Marad a minőség iránti igény, a megkérdezettek 33%-a előnyben részesíti a magas minőséget és a jó érték ár/arányt, és csak 16 %-uk részesíti előnyben az alacsonyabb árat a minőséggel szemben.
• Az utazási hajlandóság továbbra is erős, a megkérdezetteknek csak 19%-a jelezte biztosan, hogy 2009-ben nem tervez utazást, ez jóval alacsonyabb a 2008-ban mért értéknél (32%).
• Az utazási döntések későbbre halasztódnak, a megkérdezettek 28%- a nem döntött még utazása helyszínéről és időtartamáról.
• Az utazások egyéni megszervezése jelentősen növekszik, a megkérdezettek több mint fele egyénileg utazik, és az információszerzésben az egyik leggyakrabban használt forrás az internet. A tagállamok döntő többségében elsődleges szerep jut a barátok, ismerősök információjának az új tagállamokban a személyes tapasztalatnak.
• A megkérdezettek 54%-a a hagyományos desztinációkat kedveli, de jelentős az új helyszíneket keresők aránya is (28%).
• A legkedveltebb desztinációk az elmúlt évben is és várhatóan idén is Spanyolország, Olaszország, Franciaország és Görögország.
• A megkérdezettek harmada a helyi vonzerők miatt választ egy desztinációt, ezt követi a kulturális örökség (24%) iránti érdeklődés, valamint a helyi szórakozási lehetőségek (15%).
• Az időjárás szerepe szintén meghatározó, hiszen az európaiak fele július-augusztus folyamán megy szabadságra. A megkérdezettek 42%-a elsődlegesen a téli utazását áldozná fel szükség esetén, és negyedük szabadságuk szezonon kívüli időszakra történő utazással csökkentené utazásra fordított kiadásait.
Információk: http://ec.europa.eu/enterprise/tourism/index_en.htm