Az Európai Turisztikai Indikátor Rendszer (ETIR) elsősorban a helyi folyamatok monitoringozására, menedzselésére került kifejlesztésre, a fenntartható desztináció menedzsment elősegítése érdekében. A rendszer több európai desztinációbanis tesztelésre került és a felhasználók önállóan is tudják alkalmazni. A rendszer 27 alap és 40 választható indikátorból áll, amit akár a jelenlegi monitoring rendszer integrálásával is lehet használni.
Az ETIR-t elsősorban a turizmus versenyképességének fenntarthatóság általi fokozása érdekében érdemes alkalmazni. Az indikátorok által ugyanakkor külső szereplők részére is sikeresebben bemutathatóak a turizmus jellemzői, teljesítménye és eredményei.
A turisztikai desztinációsmonitoringrendszer kialakításának indokai:
- hozzásegít az alaposabb döntéshozatalhoz
- hatékonyabb kockázatelemzést biztosít
- elősegíti a projektek fontossági sorrendjének meghatározását
- összehasonlíthatóvá teszi a teljesítményt
- fejleszti a közösségi beszerzést és támogatja a turizmusban érdekelteket
- elősegíti a turisták élményszerzését
- javítja a jövedelmezőséget, segíti a költségtakarékosságot
- növeli a fajlagos bevételt
Európai desztináció menedzsment
Az EUROSTAT adatai szerint az európaiak 2011-ben 1 milliárd alkalommal keltek útra, átlagos költésük utanként 347 EUR volt. A turizmus gazdasági hatása tehát egyértelmű, továbbá a növekvő adóbevételek és a vállalkozások bevételei hozzájárultak a környezeti vagy kulturális örökség megőrzéséhez is. Ugyanakkor minden turista termelt szemetet is, továbbá a meglátogatott desztinációban vizet, energiát használt el. Azaz az eddig jellemzően vendégéjszakára, bevételre koncentráló statisztikai adatok korántsem szolgáltattak teljes képet a turizmus hatásairól. A helyi gazdaságra, közösségre és környezetre kiterjedő adatgyűjtés és elemzés egy sokkal összetettebb és valósabb képet tud adni minderről. Az ETIR a sok definíció, sorvezető és stratégiai mellett egy megfogható, gyakorlatias segítséget kíván nyújtani a turisztikai desztinációk részére.
Az ETIR tehát a helyi TDM szervezetek részére került kidolgozásra, akik közvetlen kapcsolatban vannak a turizmusban érdekeltekkel, szolgáltatókkal, attrakciókkal stb. Az ETIR alkalmazásához pedig érdemes a helyi szervezeten belül is kijelölni egy koordinátort, akinek a feladata a rendszer bevezetése és menedzselése lesz.
Cikksorozatunk folytatását holnap olvashatják...
A kivonatot a European Commission DG Enterprise and Industry ’European Tourism Indicator System TOOLKIT For Sustainable Destinations’ alapján készítette: Víg Tamás, TDM-tanácsadó, a Magyar TDM Szövetség Stratégiai Munkacsoport vezetője |