Az emberek nem azért utaznak ide, hogy nálam megszálljanak - mondta a minap egy vidéki panziótulajdonos. A szegedi Makalicza Lajos viszont azt vallja: - Ha már ideutaztak az emberek, nálam szálljanak meg!
S hogy ez így legyen, kitalálta, hogy a közeli Ópusztaszer látványosságaihoz illeszkedve díszíti fel panzióját. A Park fogadó épülete amúgy önmagában is érdekesség lehet a vendégeknek. Az 1890-bõl származó rendõrlaktanya a Pallaviciniek grófi családjához tartozott. A százéves épület 1997 óta üzemel fogadóként, s mostanában bõvítette ki új tulajdonosa a befogadóképességét. A nemrég elkészült 25, teljesen komfortos szobából 16 kétágyas, egy háromágyas és hét 4-5-6-7 ágyas családi apartmant alakítottak ki. Szükség esetén pótágyak is igénybe vehetõk.
Az átalakítás során merült fel, hogy némi arculatváltással érdekesebbé is lehetne tenni a fogadót. Makalicza Lajos kedvenc történelmi kora a honfoglalás körüli idõszak. Szegedhez közel van Ópusztaszer, a baráti körben akad muzeológus, aki szívesen lapozgat egy szépen illusztrált régi kódexet, egy megszállott festõmûvészt is elragad a fantáziája... A fogadó falai szinte kínálták magukat arra, hogy ne unalmas egyszínûek legyenek, hanem színes, mozgalmas, érdekes képek révén életre keljenek.
A szegedi múzeumban õrzött, 1350 körül készült kódexbõl kiválogatott jelenetek falakra való átmásolása néhány hete, a szezon lezárultával kezdõdött, s azóta is tart: a festõ, aki segítõk nélkül, egyedül dolgozik, a vendégek szeme láttára varázsolja át a csupasz falakat.
Külön figyelmet szentelt a házigazda annak, hogy a képek lehetõleg illeszkedjenek egymáshoz. A hét vezér alakját, a csodaszarvas legendáját ábrázoló kódexképeket a fogadó egyik részében láthatjuk, a vérszerzõdés jelenetébe a sörkertben üldögélõk képzelhetik bele magukat, a honfoglaló magyarokat halászat közben a bográcsfõzõ körül serénykedõk szemlélhetik, a belsõ, 120 személyes, immár koronásnak titulált étterem a királyi korona egyes részleteit mutatja be, sõt itt zászlók és címerek is helyet kapnak. A képek mérete különbözõ: van, amelyiket 4x2 és fél méteresre nagyított fel a mûvész, a címerek ugyanakkor mintegy félszer félméteresek.
A különterem Árpád nevét viseli, akit lovon ülve és trónra emelés közben is megörökített a kódex készítõje, s nyomában a szegedi mûvész.
A mintegy ötven falfestmény közül egy sem látható az utca felõl, noha kívülre is jutott jónéhány. Az ópusztaszeri látnivalók kiegészítéséül létrehozott alkotásokat a panzió tulajdonosa saját erõbõl finanszírozta, csakúgy, mint az ezentúl Krónikás Parknak elnevezett fogadó kibõvítését.
A képek január végére készülnek el, a létesítmény szakmai bemutatását februárra tervezi a tulajdonos.