Fellendülőben a hazai hivatásturizmus

2010 első félévében 43 000 résztvevővel összesen 160 nemzetközi konferencia került megrendezésére sor Magyarországon - tájékoztatott a Magyar Turizmus Zrt. (MT Zrt.)

Az MT Zrt. partnerei által rendelkezésre bocsátott információk alapján országszerte összesen 690 napnyi nemzetközi konferencia zajlott, melyek résztvevőinek száma átlagosan meghaladta a 269 főt. A konferenciák átlagos időtartama 4,3 nap volt.

A bizakodásra okot adó felmérések szerint hosszabbak a konferenciák és több  a résztvevő, mint a gazdasági válság előtt.

2010. első félévében a Magyar Kongresszusi Iroda partnerei által szolgáltatott információk alapján, 160 db, az ICCA nemzetközi szervezet kritériumainak megfelelő konferenciát rendeztek Magyarországon. Ezek közül a legtöbb megrendezésére március 1. és május 31. között került sor, ez az összes rendezvény 70%-át jelenti. 2010. első félévében összesen 690 napnyi nemzetközi konferencia zajlott Magyarországon, amelyek átlagosan 4,3 napig tartottak. Összehasonlításképpen a nemzetközi konferenciák átlagos időtartama 2008. I. félév: 3,5 nap; 2009. I. félév 3,4 nap.

A nemzetközi konferenciáknak közel a fele (45%) 2-3 napos volt, de jelentős százalékkal bír a 4-5 napos (32%) rendezvények száma is. Az év első felében lezajlott 160 nemzetközi konferencián több, mint 43.000 fő vett részt. A 2010 I. félévében regisztrált résztvevők száma nemcsak 2009. I. félévének adatait haladta meg (+76%), hanem 2008 azonos időszakához képest is növekedést mutat(+18,8%).

A nemzetközi konferenciákon résztvevők 84,9%-a külföldről érkezett, míg 15,1%-uk magyar volt. Egy-egy nemzetközi rendezvényen átlagosan 12 ország képviseltette magát. A korábbi évekhez hasonlóan a magyarokon kívül Németországból (74%), Nagy-Britanniából (72%) és Franciaországból (54%) érkeztek leggyakrabban hazánkba nemzetközi konferenciákra. A középmezőny nemzetei – amerikai, olasz, holland, osztrák,spanyol, cseh és lengyel – közel azonos gyakorisággal képviseltették magukat. A fenti nemzeteken kívül még Skandináviából, Dániából, Portugáliából, Ukrajnából, Horvátországból, Görögországból, de Kínából és Törökországból is érkeztek résztvevők.

2010. I. félévének legsikeresebb hónapja egyértelműen az április volt, ekkor 40 konferenciát rendeztek. A konferenciák számát hónaponként vizsgálva megállapíthatjuk, hogy az idei adatok június kivételével túlszárnyalták, sőt helyenként meg is duplázták a 2009. I. féléves adatokat (február: 225%, március: 121%, április: 200%, május: 173%).

Egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a vidéki helyszínek is. Az elmúlt év azonos időszakához képest, arányuk 3,2%-kal nőtt. A korábbi évek tendenciáját követve 2010 első félévében is Budapesten került megrendezésre a legtöbb nemzetközi konferencia (79,4%). A fővárost Pécs (6,3%), Sopron (3,1%) és holtversenyben Balatonalmádi, Debrecen, Szeged követte, de Győrött, Kecskeméten, Székesfehérváron és Veszprémben is szerveztek nemzetközi rendezvényeket. A felsorolt települések mellett új konferenciahelyszínként Sárvár és Fehérvárcsurgó is megjelent a palettán a vizsgált időszakban.  

A rendezvények helyszínét tekintve a szállodák továbbra is tartják vezető pozíciójukat, sőt az előző évekhez képest tovább növelték előnyüket. Januártól júniusig a nemzetközi konferenciák 84,4%-a valamely magyarországi szállodában került megrendezésre. A fennmaradó rendezvények 7,5%-a kongresszusi központban, 4,4%-a pedig egyetemen zajlott. Továbbra is belföldről érkezik a legtöbb megrendelés

Ami a megrendelőket illeti továbbra is a magyarok állnak az élen, arányuk 2009. I. félévéhez képest, mintegy 5%-kal nőtt. A külföldi megrendelők közül a britek (10,6%), franciák (7,5%) és a németek (6,9%) vannak többségben. A megrendelők sorába új szereplőként lépett be Málta, Svédország és Hollandia. A megrendelők típusa alapján a legnagyobb százalékban külföldi cégeket (28,6%) találunk.

A külföldi (13,6%) és magyar szervező (13%) irodák aránya szinte teljesen megegyezik egymással. Jelentős részesedéssel bírnak a magyar vállalatok is a maguk 11,7%-ával. Ezen kívül érkeztek még megrendelések európai szövetségektől (9,7%) és világszövetségektől (közel 4%), valamint alapítványoktól, egyesületektől, oktatási és költségvetési intézményektől is.

A nemzetközi konferenciák típusát tekintve a legtöbb konferencia, akár 2009. I. félévében, továbbra is orvosi (28%) témájú volt, illetve jelentős százalékot képviselnek a gazdasági (20%) és egyéb (18,8%) témakörök is. Az utóbbi kategóriában igen széles a skála; politika, sport, vallás és divat is szerepelt a partnereink által adott válaszokban.

A kutatás eredményeiből készített részletesebb összefoglaló a Magyar Kongresszusi Iroda honlapján található a Háttéranyagok/Tanulmányok menüpontban.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet”

Fejes Gergő: „Számomra fontos, hogy legyen valami meghökkentő részlet” 

Idei Klasszis TopDesign versenyünkre készülve folytatjuk a 2023. évi Klasszis TopDesign verseny legemlékezetesebb mozzanatainak, szereplőinek bemutatását.
Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal

Hat érdekes és meghatározó téma a JAB Csoporttal 

Olyan szakmai információk, amelyekről ritkán esik szó az európai szállodai és kiskereskedői területen piacvezetőnek számító német alapítású textilcég esetén.
Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.