Gyerekek és felnőttek vágya az orlandói Disney Világban találkozni Miki egérrel, megnézni az afrikai őserdőket idéző Animal Kingdom parkot, belekukkantani az emberiség fejlődését bemutató Epcot Centerbe. Ezek mindegyike többnapos program – hát még ha sort kerítünk a szomszédos SeaWorld-re és a filmgyártó óriás Universal Studios látványosságaira. A filmes park idén júniusban nagyot „dobbantott” – felavatták ugyanis a Harry Potter világát bemutató falut. A nagy csinnadrattával beharangozott varázsvilág június 18-ai megnyitóján százezer (!) Potter-rajongó vette ostrom alá az élethűen berendezett falut, ahol mindent a Potter könyvek és filmek szerint építettek meg. A legendás vasúti pályaudvart, a várat és a falut is – ráadásul mindenütt jelmezekbe öltözött személyzet kínálja a mézsört és egyéb nyalánkságokat. A napi 100 dolláros felnőttjegy azonban nem jelenti azt, hogy a sorban állás mellőzhető. Sőt, ismerve a Potter hívők elszántságát és fanatizmusát, már most biztos, hogy az elkövetkezendő évek egyik leglátogatottabb célpontja lesz az orlandói Varázsfalu. Orlandótól alig pár kilométerre egy másik álom valósul meg – a repülésé. A Fantasy of Flight múzeumát Kermit Weeks veterán pilóta valósította meg, összegyűjtve a repülés hőskorának gépeit. A hangárokban a II. világháború legendás gépei állnak: a B-26-os Marauder, a B-24-es Liberátor bombázó és a P-51-es Mustang. De nem ez a nagy szó, hanem, hogy egy sor felújított eredeti gépen repülni is lehet! Így például a Harrison Ford féle Indiana Jones filmek Ford Tri-Motor gépének fedélzetére is fel lehet ülni potom 40-50 dollárért… A negyedórás légi kaland semmivel össze nem hasonlítható élmény kicsiknek és nagyoknak.
A floridai mocsarak felett ugyanakkor repülőgép nélkül is lehet lebegni. Az Everglades mocsár egyik különlegessége ugyanis a propelleres meghajtású lebegő hajó. Nem kell mást tenni, mint 20 dollárt befizetni az egyik utazási irodában és máris lehet készülődni a különleges utazásra. A hajókon utazva – fülvédő szükséges, de adnak! – félóra alatt megtekinthető a mocsárvilág különleges élővilága. Madarak, teknősök és persze az aligátorok, amelyek a zajos motortól cseppet sem zavartatva süttetik magukat a napsütésben. A lustaság azonban csak álca: elég egy másodperc töredéke, hogy villámgyors harapással kapják el áldozatukat.
Aligátort azonban nem csak itt látni! Sokkal egyszerűbb és kényelmesebb elmenni a Gatorland nevű parkba ahol aztán aligátor-aligátor fekszik hátán. Kicsik, nagyok – sőt fehérek is! Az albinó aligátorokból alig tucatnyi található a földön – heten a Gatorland luxus „apartmanjaiban” pihennek a látogatók nagy örömére. A bátrabbak pedig nézelődés helyett aktív küzdelmet is folytathatnak az aligátorokkal. A szigetelőszalaggal biztonságossá „tett” aligátorokkal egy homokos parton lehet „barátkozni” – természetesen tapasztalt és erős gondozók felügyelete mellett. A fotózó fiatalok és idősebbek aztán álmélkodva nézik a termetes hüllőkkel „élesben” is birkózó gondozót, akik a produkció fényét emelve szét is feszíti a termetes aligátor félelmetes álkapcsait.
Az utolsó csók Június végén hunyt el 91 éves koréban Edith Shain. Az amúgy ismeretlennek számító matróna alakja 1945-ben járta be a világot. A Life magazinban megjelent legendás fotón az akkor még ápolónő Shaint egy matróz csókolja meg szenvedélyesen imigyen ünnepelve a II. világháború végét. Alfred Eisenstaed híres képe szintén Floridában testesült meg. Sarasota városának kikötőjében avatták fel a híres fotó alapján készült szobrot, amely zarándokhely lett az elmúlt hónapokban. A matróz – akinek személyére azóta sem derült fény – és az ápolónő tökéletes csókjelenete nem csak az idősebb turisták kedvelt célpontja, hiszen - talán éppen kalandvágyból vagy nosztalgiából hajtva – fiatalok ezrei fényképezkednek mellette. |