A Szolnoki Főiskolán tartott rendezvényen először ültek egy asztalhoz a házigazdák, a kezdeményezésben részt vevő rendőri szervek, valamint a programban érintett és abba bevonni kívánt Tisza-menti települések vezetői. Eközben a campus udvarán és aulájában a vízirendőrök által használt eszközökből, valamint a korábbi években készült felvételekből és kisfilmekből láthattak bemutatót az érdeklődők. Székely Péter, a felsőoktatási intézmény rektora a fórumon hangsúlyozta: a turisztikai szolgáltatással foglalkozó cégek, települések és térségek sikere a vonzó programkínálaton és színvonalas kiszolgáláson túl elsősorban azon múlik, hogy biztonságban érzik-e magukat az ide érkező vendégek.
A rendőrségi statisztikákból kiderül: a vízi járművek száma évről évre növekszik a folyón, valamint a Tisza-tavon. A hazai turizmus mellett jelentős az Európai Unióból - így Németországból, Szlovákiából és Ausztriából - ebbe a térségbe érkező üdülővendégek száma. Ezzel együtt nő a vízi balesetek, illetve a pihenni vágyók sérelmére elkövetett bűncselekmények, szabálysértések előfordulásának veszélye is. Ennek csökkentése érdekében az idegenforgalmi idényben a rendőrség kiemelt figyelmet fordít a megelőző tevékenységekre és a rendőri jelenlét fokozására a frekventált területeken - hangzott el a konferencián. Arról is szó esett, hogy az 1998-ban életre hívott Tourist Police szolgálatban részt vevő hallgatók nyelvtudásukkal segítséget nyújtanak a közterületen szolgálatot ellátó rendőröknek. Az eközben elsajátított ismereteknek pedig a későbbiekben a turisztikai, illetve idegenforgalmi tanulmányaik, valamint hivatásuk gyakorlása során is hasznát veszik.
Székely Péter rektor újdonságként említette, hogy a felsőoktatási intézményből e feladatra jelentkező fiatalok közül már csak azok csatlakozhatnak a hivatásos járőrökhöz, akik korábban bűnmegelőzési képzést is kaptak a főiskolán. Busi László alezredes, a Tiszai Vízirendészeti Rendőrkapitányság vezetője az MTI kérdésére válaszolva elmondta: illetékességi területükön a diákok Vásárosnaményban, Tokajban, Tiszalökön, Tiszafüreden, Abádszalókon, Szolnokon, Tiszakécskén, Csongrádon és Szegeden látnak el az állomány tagjaival közös szolgálatot a Tourist Police program keretében. A napi nyolcórás szolgálatban a nyáron nyolc héten át településenként két-két hallgató vesz részt. Munkájukért kétezer forint napidíjat és étkezési hozzájárulást kapnak. (MTI)