Kalocsa vonzáskörzetének legkedveltebb kirándulóhelye tavasztól őszig a Szelidi-tó, amelyet a Duna vize mélyített ki. A talajból sok nátrium-magnézium- karbonát és nátrium-jodid oldódik ki, ezért már a középkorban sebgyógyításra, ma inkább idegrendszeri, hormonális és reumatikus bántalmak kezelésére használják a nyáron olykor 28 °C-ra felmelegedő vizet.
Soltvadkertre a legtöbb vendég a Vadkerti-tó kedvéért érkezik. Gyógyiszapjának jótékony hatását és strandjának vizét a mozgásszervi betegségben szenvedők élvezik, akiket több mint félezer üdülőház vár. Kunfehértó a ligetek, a puszták és a vizek együttesét élvező horgászok törzshelye.
A szélesen hömpölygő Dunából ágazik ki Bajánál a Sugovica, amely gyönyörű szigetet ölel körül. E védett „botanikus kertben” alakult ki Baja turizmusának központja a Duna–Rajna– Majna vízi út fontos kikötőjével. A Közép-Tisza vidékén többé-kevésbé megőrződött a Tisza-szabályzás előtti állapot, megmentve így az élővilág mostani büszkeségeit, a fekete harkályt, a tavi denevért, a mocsári teknőst, a vágó csíkot és a „tiszavirágzást”. A Körös torkolatának vidéke csupa mozgalmasság. A Tisza kanyarulatának oldalán több mint fél kilométer hosszan aranyszínűen homokos és lapos a part. A strandolás után Csongrádtól nyugatra a szőlőhegy pincéiben vidáman telhet az este, jó bort mérnek. Mártély az árvízvédelmi töltés mentett oldalán kedves hangulatú halászfalu, ahol a hullámtér szolgál üdülőterületként. A holtágat a Tisza vize frissíti, partján idillikus kép fogja meg a művésztelepre visszatérő alkotókat és nyaralóvendégeket. Mártélytól délebbre, a Körtvélyesi-holtág felé csöndes a világ: természetvédelmi területen járunk, ez az Alsó-Tisza-völgy legszebb hullámtéri területe. Mindszentet a víz, a levegő és a kék égbolt dajkálja az ősi révátkelőnél és halászóhelyen, az élő Tisza mellett. A Tisza vonulatától keletre eltávolodva már a Hármas-Körös és a Maros közrezárta vidéken járunk. A Maros 50 kilométeres magyarországi szakaszából 21 kilométer határvíz. A folyót kísérő ártéri erdők közül a Makó-Landori szabadon látogatható természetvédelmi terület. A Maros gyógyiszapja kitűnően alkalmas mozgásszervi reumás betegségek gyógyítására.
A Fekete-Körös sarkadi szakaszának bal partját a Mályvádi erdő kíséri gazdag vadállománynyal, hazánk 1000. természetvédelmi területével, a bányaréti őstölgyessel. A közúti híd előtti balparton található Gyula városerdei üdülőtelepe és ártéri partfürdője. A Fehér-Körös járható része magyar oldalon 7 kilométer, amely a folyószabályozás óta nyílegyenes, keskeny, ásott meder. A Fehér-Körös a dobozi közigazgatás alatt álló Szanazugnál ömlik a Fekete-Körösbe. A Békésig egyenesen haladó folyó zegzugos-kanyargós, erdős horgászvízzé válik, ahol sok vízimadár talál fészkelőhelyet magának. A folyó Köröstarcsa után egyesül a Sebes-Körössel. A Hármas-Körös itt elég mély, széles és gyors folyású, számtalan holtág kíséri. A vadregényes folyószakasz után kellemes strandokat találunk. A Kákafoki-holtág vize az arborétum mellett éri el a Történelmi Magyarország Közepét.
Vízitúra ajánlatok a Duna dél-alföldi szakaszára:
Vízitúra ajánlatok a Tisza dél-alföldi szakaszára:
Vízitúra ajánlatok a Körösökre: