Pár órával lapunk nyomdába adása előtt jelent meg a Külügyminisztérium közleménye, amely határozottan nem javasolja az utazást Tunéziába; a közlemény szerint Tuniszban és az ország több nagyvárosában állandósultak a fegyveres összetűzések, az éjszakai fosztogatások. Mivel a hivatalok működése akadozik, a közlekedés csak részlegesen állt helyre, és az élelmiszerellátásban is komoly fennakadások vannak, ezért arra kérik a magyar állampolgárokat, hogy tervezett tunéziai utazásukat halasszák el a helyzet normalizálódásáig.
Egyiptomot eközben a második kategóriájú, fokozott biztonsági kockázatot rejtő országok és térségek közé sorolják, és azt javasolják: az ide látogató magyar állampolgárok különös körültekintéssel készüljenek fel utazásukra, tanúsítsanak fokozott elővigyázatosságot az utazás idején, illetve a körülmények javulásáig utazásukat halasszák későbbre.
A biztonsági figyelmeztetéssel kapcsolatban szerkesztőségünk megkereste Badreddine Rouissit, a Tunéziai Idegenforgalmi Hivatal regionális igazgatóját, aki elmondta, hogy a zavargások nem érintik a turisták által leginkább látogatott üdülőhelyeket, és elsősorban az ország középső és belső részeire korlátozódnak. Az igazgató bízik abban, hogy a rövid időn belül helyreáll a nyugalom a népszerű úti célnak számító észak-afrikai országban; a legfontosabbnak is azt tartotta, hogy az élet visszatérjen a normális kerékvágásba, és az emberek újra menjenek dolgozni, tanulni. A népszerű charteres úti célnak számító észak-afrikai országba, ahová a Tunisair négy évvel ezelőtti kivonulása óta csak átszállással, vagy charterjárattal lehetett eljutni Magyarországról, az ősszel két társaság, a Best Reisen és a Kartago Tours indított járatokat. Amint azt Zám Tibortól, a Best Reisen ügyvezetőjétől megtudtuk, a gyenge érdeklődés miatt még tavaly év végén leállították járatukat. Zám szerint elmaradtak azok az utasok, akik korábban az olcsó téli üdüléseket keresték. Emlékeztetett arra, hogy ugyanebben az időszakban tavaly télen a két túraszervező összevonta járatát, mégis csak nehézségek árán sikerült a gépet megtölteni.
Most úgy látják, április előtt nem indítanak járatot, elképzelhető (de még mindig nem véglegesített) első indulás április elseje, addigra a politikai szakértők szerint már felállhat egy új kormány, amely a közbiztonságot képes szavatolni. A problémát ugyanis már nem a politikai rendezvények és események, hanem a fosztogatás és randalírozás jelenti, ezt pedig bármilyen új politikai rendszernek gyorsan és megnyugtatóan rendeznie kell. Az országnak a turizmus létérdeke és ezzel mindenki tisztában is van.
Egyiptom esetében még nem lehet tudni, mi a helyzet – húzta alá Zám Tibor. A népszerű Hurghada és Sharm el Sheikh biztonságos, semmi rendbontás nem történt, az utasaik itt tartózkodnak, igaz, kairói kirándulásokat nem indítottak. A helyzet teljesen képlékeny, elméletileg minden eshetőségre igyekeznek felkészülni. Mivel Egyiptom nem szerepel a külügyi tiltólistán, és az üdülőhelyeken teljesen biztonságos a helyzet, ezért az utakat a tervek szerint szándékoznak indítani. Azt kérték egyébként utasaiktól, hogy demonstráción, tüntetésen ne vegyenek részt, illetve tartózkodjanak a politikai véleménynyilvánítástól. A helyzet ma még alapvetően kézben tartott és remélik, így is marad, ebben az esetben nagy visszaesés nem várható. Még komolyabb válság esetén is rendeződhetnek a dolgok néhány hét alatt. Információink szerint az utóbbi egy-két évben mindkét országban megugrottak a szállodai árak, a becslések szerint ez mindenképpen változni fog, az árak visszafogottabbak lesznek, és ez segít majd újraindítani a turizmust. A magyar turistáknak még kedvező is lehet, ha a nyári főszezonban az árak alacsonyabbak lesznek, s sokak számára fontos tényező lesz az utazás kiválasztásában.
Hajducsi Tamás, a Kartago Tours marketingigazgatója a Turizmus Online-nak elmondta: a tavalyi év végén a nem kielégítő foglalási arányok miatt kellett leállítani tunéziai charterüket; ebben az észak-afrikai országban kialakult belpolitikai helyzet még nem játszott szerepet. A charter újraindítását április elsejétől tervezi az iroda, bízva abban, hogy az érdeklődés újbóli megnövekedésével javul a járat 50-60 százalékos foglaltsága. Hajducsi hozzátette: Egyiptomban nem érzik a feszültséget utasaik, még mennek a kairói városnézések is.
A Medina Tours tulajdonosa, Ali Hamrouni szerint amennyiben a nyugalom visszatér az utcákra, nagyobb károk nélkül ismét megindulhat az utóbbi évtizedekben látványos fejlődésnek indult tunéziai idegenforgalom. A szakember még azt is elképzelhetőnek tartja, hogy olyanok is dönthetnek majd tunéziai nyaralás mellett, akik érdeklődését az elmúlt hetek történései ébresztették fel az ország iránt.