Fürdőszálló helyett világszenzáció

Uniós támogatásból építenék újjá az évtizedek óta pusztuló, II. kerületi ál-törökfürdőt. A 800 milliós fejlesztés során kitisztítanák a Malom-tavat és látogathatóvá tennék az alatta felfedezett, világszenzációnak számító barlangrendszert. A projekt gazdája a főváros, a korábbi, Szalay Balázs cégéhez köthető fürdőszálló-elképzelés megbukott. Az új terv a barlangászoknak is tetszik.

Az eddigiektől teljesen eltérő módon hasznosítanák a csaknem negyven évtizede pusztuló, a Malom-tó melletti „törökfürdő" területét. Az új, Malomtó projekt névre hallgató koncepció szerint - amelyre kedden bólintott rá a főpolgármesteri kabinet - uniós támogatással, összesen 800 millió forintból helyreállítanák az ipari műemléknek minősülő épületet, amelyben konferenciaterem, irodák, kilátóterasz létesülne. Látogathatóvá tennék az alatta lévő, kiemelt természetvédelmi jelentőségű Molnár János-barlangot, a későbbiekben pedig egy fürdőmúzeumot is kialakítanának. A második ütemben étterem, fürdőmúzeum és egy barlangászattal foglalkozó szakkönyvtár létesülne.

Megújul a mű-törökfürdő

A Rajk László által jegyzett építési fejlesztési koncepció szerint első ütemben helyreállítanák a törökfürdő épületét, amelyben a látogatók megtekinthetnék a Molnár János-barlang makettjét, valamint kivetítők, monitorok és webkamerák révén betekintést nyerhetnének a teljes barlangrendszerbe. Innen lehetne megközelíteni a világ legnagyobb hévizes, víz alatti barlangtermét, a kupolaterembe szerkesztett függőhídon. (A terület elhanyagoltságát jelzi, hogy a kupolás épületből az évek során egy 12 méteres fa nőtt ki.)

Búvárkaland, szigorú felügyelettel 

A földalatti tó illetve a hozzá kapcsolódó vizes barlangok rendszere különleges, szigorú felügyelet mellett, búvárkalandot kínálhat a limitált számú, képzett látogatóknak. Az új épületrészben kapna helyet a látogatóközpont, az irodák és a konferenciaterem. A kilátóteraszt a régi barlangbejárat helyén alakítanák ki. Második ütemként tervezik az új, zöld tetővel fedett épületszárnyban egy fürdőmúzeum kialakítását, amely átfogóan bemutathatná Budapest majd' kétezer éves fürdőkultúráját.

A projekt gazdája immáron a főváros

A meglévő Malomtó éttermet átépítenék, a jelenleginél hátrébb tolnák, hogy legyen hely egy nagyobb terasznak, a tó felett „közparkszerű sétautakat" hoznának létre, így a területre a Vérhalom tér felől is be lehetne jutni. A teljes fejlesztés 800 millió forintba kerül - az első ütem félmilliárdba -, amelynek kilencven százalékára uniós támogatásra pályázik a városháza. A főpolgármesteri kabinet által támogatott új koncepció szerint a projekt gazdája immáron a fővárosi önkormányzat.

Szalay projektcége hoppon maradt

A területet korábban a Budapest Gyógyfürdői és Hévízei Zrt. koncesszióba adta a Dakar-ralikról ismert Szalay Balázs cégének, amely azt tervezte, hogy a védett ál-törökfürdőt helyreállítja, mellette pedig 13 vendégszobából és három apartmanból álló, háromcsillagos fürdőszállót épített volna. A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal ki is adta az építési engedélyt, azt azonban a barlangászok megfellebbezték (arra hivatkozva, hogy az építkezés súlyosan veszélyeztetheti a hét éve felfedezett barlangrendszert), majd a másodfokú, helybenhagyó döntés ellen bírósághoz fordultak. (A pert információink szerint felfüggesztették.) A tervezett beépítés ellen félezer barlangkutató és természetbarát a környezetvédelmi miniszterhez intézett petíció aláírásával is tiltakozott. Adamkó Péter, a Molnár János-barlangot is feltáró Rózsadombi Kinizsi Barlangkutató és Hegymászó Sportegyesület elnöke a Népszabadságnak azt mondta: az új koncepciót messzemenőkig támogatják, „hiszen az a mi inspirációnk alapján készült".

Áltörök és világszenzáció

A József-hegy lábánál található Molnár János-barlang Magyarország legnagyobb víz alatti üregrendszere. A világ legnagyobb termálvizes terme 86 méter hosszú, szélessége 16 - 26 méter, vízmélysége a bejáratnál 5, a végpontnál 24 méter. Jelen állapotban a teremben mintegy 300 négyzetméter vízfelületű tó található, a vízmennyiség megközelítőleg 23 500 köbméter, hőmérséklete 27 Celsius-fok. A teljesen természetes terem azért is egyedülálló, mert a világnak nincs másik olyan fővárosa, amelynek szívében egy meleg vizű földalatti tó található. A „törökfürdőként" ismert eredeti épületre (amely valójában sosem volt az, csak népfürdő) 1893-ban adott építési engedélyt a Fővárosi Tanács, építtetője a Szent Lukácsfürdő Részvénytársaság volt. Ipari műemléknek számít, mert ez volt az ország első, vasbeton kupolája. Az 1920-as években a főhomlokzati tornyot emeleti toldalékkal bővítették, az 1970-es évek elején az épületet a ma is látható rom kivételével lebontották. (nol.hu)


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.
Ariana Grüll: Az építészeknek túl kell lépniük a nemzetközi trendek puszta követésén

Ariana Grüll: Az építészeknek túl kell lépniük a nemzetközi trendek puszta követésén 

A Klasszis TopDesign 2024 verseny egyik zsűritagja, Ariana Grüll a tavalyi versennyel kapcsolatos tapasztalatairól mesélt, és arról, hogy mit vár az idei pályaművektől.