Gondolatok a konferenciához

Egy jó konferencia elgondolkodtat, és az ott hallottak hozzászólásra késztetnek. Tény, hogy az egészségturizmus Magyarország gazdasági versenyképességét és teljesítményét befolyásoló ágazat lehet. Ám ebből a lehetőségből nehezen akar húzóágazat születni.

Az ágazat – sikert meghatározó – intézményei a fürdők, de a jelenlegi helyzetben a fenti teljesítmény elérésére nem képesek, bár fejlesztésükre a Széchenyi-terv keretében, majd a jelen időszakig is jelentős támogatás kaptak.

Az alapvető problémák:

• A fürdőket nem tekintik 12 hónapos üzemű, eredményorientált gazdasági szervezetnek, ezért a beruházási összegre vetített árbevétel, így a rendszer hatékonysága alacsony. Ha az ipari beruházások szempontjai szerint vizsgálnánk a fürdők üzemi eredményét (az ágazati jellemzők figyelembevételével), az elképesztően nagy teljesítménypotenciált mutatna.

• A fürdők, egészségturisztikai központok kvázi gazdasági egységek, amelyeknek kiterjedt és jól tervezett, szervezetten működő logisztikai hátterüknek kell lennie. A cél komplex, versenyképes, jól teljesítő gazdasági rendszer létrehozása.

• Minőség. A teljesítmény irányába mutató részkezdeményezés volt a fürdők minősítése, de a minősítési rendszert integrálni kell a teljes rendszer működésébe, és jelentős újragondolásra szorul.

• Termál- és gyógyvizeink – nyilvánvaló, hogy a gyógyvízzé minősítéssel nem oldottuk meg azt az elvárást, hogy tudjuk, és az üzletpolitika alapja legyen, mely vizek milyen hatásmechanizmus révén fejtik ki hatásukat. Ez egy gondosan felépített, országosan koordinált kutatási program révén valósulhat meg, és ez az egyik legfontosabb teendő, mert eszköz-, idő- és finanszírozás igényes. A kutatás révén a versenyképességünk jelentősen nőhet a versenytársakkal szemben.

• Abból kell kiindulni, hogy a civilizáció egészségügyi problémáitól szabadulni igyekvők, az egészségtudatos emberek, a fájdalomtól való megszabadulás kényszere általi rendszeres vendégek tábora – azaz a potenciális vendégek száma – folyamatosan nő, de az üzleti célt akkor érhetjük el, ha a szolgáltatás tervezésénél figyelembe vesszük, hogy az igények rendkívül összetettek, bonyolultak, és minden vendég személyre szabott szolgáltatást szeretne igénybe venni, és elégedetten szeretne távozni. E tekintetben versenytársaink jelentős előnyre tettek szert.

A fenti problémák megoldását a szakmai alapon nyugvó, üzleti szemléletű komplex szolgáltatáscsomag kialakítása biztosítja. Úgy tűnik, a megoldás a fürdőknél van, de a feladat komplex és ebben érdekelt az állam, a tulajdonos önkormányzatok, szolgáltatók széles köre. Amíg a fenti program létrejön, addig is szép eredményeket lehetne elérni. A fürdők üzemeltetésében jelenleg is nagy tartalékok vannak, ezt a SPAudit szolgáltatásunk bizonyítja. Már kisebb intézkedésekkel is jelentős költségcsökkentés érhető el. A SPAudit a fürdők üzemeltetőit segítő szolgáltatás, amely a széles körű ismeret, tapasztalat, módszerek inputja révén segíti a menedzsment tevékenységét. A módszer a szereplők – tulajdonos, üzemeltetők, vendégek – elégedettségét eredményezi, és elkerüli a társadalmi konfrontációkat. Célszerű, és jelentős költségmegtakarítást, ill. eredményt hozhat az egymás közelében működő fürdők, üdülőhelyek klaszter jellegű együttműködése is. Jelentős változást indukálhat az állami támogatási szemlélet átalakítása. Ha egy rendszer fejlesztését a pályázati források feltételeihez alakítják, ha pályázatírók tervezik a projektet, az nem a kívánt fejlesztési cél elérését eredményezi. A tulajdonos gazdasági érdeke, hogy a tervezési és üzemeltetési szemlélet megváltozzon, a rendszer fejlesztését és üzemeltetésének hatékonnyá tételét professzionális szereplők bevonásával oldja meg. Az egészségturizmus gazdasági potenciálja nagy, tehát minden okos – szakmai alapokon nyugvó gazdasági, üzleti befektetés – viszonylag rövidtávon megtérül. És így válhat húzóágazattá is.


Egy korty Ázsia reggelire

Egy korty Ázsia reggelire 

Kulturális ízkavalkáddal hódít az új belvárosi brunchozó.
Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.