A stratégiában szereplő célok bemutatásra szervezett tanulmányutat a közelmúltban a Gyomaendrődi Üdültetési Szövetség Turisztikai Egyesület. A résztvevők megismerkedhettek a fürdő gyógyhatású termálvizével, a környékbeli vadászati és horgászati lehetőségekkel, a város múzeumaival, képtáraival, az Endrődi Tájházzal és a Helytörténeti Gyűjteménnyel. Gyomaendrőd két nagyközség 1982-es egyesülésével jött létre, hét évvel később városi rangot nyert. Gyoma hagyományosan polgári múltja, illetve Endrőd jellegzetesen paraszti kultúrája eltérő településszerkezetet, építészetet és hagyományokat alakított ki a két településen. A közel 16 000 lakosú város autóval a 46-os számú főúton, vonattal pedig a Budapest–Lőkösháza vasútvonalon közelíthető meg.
Gyomaendrőd legfontosabb kincse az ország legtisztább vizű folyójaként is ismert Hármas–Körös, a város bel- és külterületén fekvő holtágak, valamint a 48 éve működő gyógyfürdő. A Hármas– Körös és hullámtere a Körös– Maros Nemzeti Park része, amelynek területén a folyómeder mentén 26 kilométeres túraútvonalat alakítottak ki. A gyomaendrődi folyószakaszon horgászhelyek és szabad strandok is várják a vízparton kikapcsolódni vágyókat. A horgászok megelégedésére a holtágakba rendszeresen telepítenek őshonos halakat, süllőt, csukát, harcsát. Gyomaendrőd térségében a horgászat mellett a vadászatnak is komoly hagyományai vannak. Az apróvadállomány létszámának visszaesése azonban általános probléma, amely ellen Gyomaendrődön elsősorban a természetes környezetben, mesterségesen tenyésztett fácánok és tőkésrécék telepítésével küzdenek.
GYÜSZ-TE A turizmus fejlesztésében érdekelt helyi vállalkozások és civilek összefogásával megalakult a Gyomaendrődi Üdültetési Szövetség Turisztikai Egyesület, a GYÜSZTE. Az önkormányzattal együttműködve pályázatok készítését, környezetvédelmi akciók szervezését, táborok indítását, a turizmus élénkítését tűzték ki célul. |
A város legfontosabb turisztikai vonzereje, a 2000-es évek elején korszerűsített és átépített Liget Gyógyfürdő 2004-től kezdve évről évre növekvő vendégszámokat produkál. Míg 2005-ben 112 000, addig 2008-ban már 27%-kal több, összesen 142 000 vendéget fogadtak. A fürdő forgalmának jelentős részét az OEP által támogatott kezelések teszik ki, amelyek elsősorban mozgásszervi megbetegedések gyógyítását szolgálják. Az önkormányzati tulajdonú fürdőben tudatosan alacsonyan tartják a jegyárakat. Jelenleg a felnőttbelépő a főszezonban 860 forint.
A vendégek igényeinek magasabb szintű kielégítése érdekében 61 szobás szálloda építését tervezik a fürdő területére vagy közvetlen közelébe, a beruházáshoz jelenleg befektetőket keresnek.
A turisztikai szakma lelkes helyi képviselői – lásd keretes írásunkat – körében egyetértés mutatkozik abban, hogy az iparszegény Körös-parti kisváros a beszűkült gazdasági helyzetben a foglalkoztatás és a bevételek növekedését elsősorban turisztikai fejlesztésekkel lesz képes biztosítani. A globális gazdasági válság még kedvezhet is az olyan úti céloknak, mint amilyen Gyomaendrőd. A kikapcsolódásra szánt források beszűkülésével ugyanis felértékelődhetnek a könnyen megközelíthető, alacsonyabb árfekvésű desztinációk. A helyiek a kiutat az „előremenekülésben”, azaz a folyamatos fejlesztésekben látják. Elkezdődött a város 16 holtágának mintegy egymilliárd forint értékű rehabilitációja, illetve a Liget Gyógyfürdő kétmilliárd forintos további fejlesztéseiről is döntés született.
A szálláshelyek fejlesztése, az ágyszám növelése, a szolgáltatások körének bővítése kulcsfontosságú. Gyomaendrődön jelenleg egyetlen kétcsillagos szálloda van. A Hárs Thermál Hotel vezetője, Illés János tervei közt szerepel a szálloda 2010 májusáig háromcsillagossá fejlesztése. A 24 szobás, 60 fő fogadására kész hotel jelenleg is rendelkezik termálvizes pezsgőés hidromasszázs-medencével, szaunával, konditeremmel, zárt parkolóval, valamint egy 80–100 fős rendezvények lebonyolítására alkalmas konferenciateremmel. A következő három évben pályázati forrásból új, 500 fős konferenciatermet, fallabda-, bowling- és teniszpályákat terveznek kialakítani. A városban több színvonalas, árban is barátságos panzió akad.