A konferenciát Nyíregyháza Városa, a Megyei Jogú Városok Szövetsége, és a Nyíregyházi Főiskola szervezte. Csabai Lászlóné polgármester asszony köszöntője után Dr. Kovács Miklós, ÖM turisztikai szakállamtitkár a TDM-el kapcsolatos elképzeléseket ismertette. Ehhez kapcsolódott Dr. Aubert Antal, a Pécsi Tudományegyetem docensének előadása is, amely a TDM-ek magterületeinek lehatárolásával foglalkozott. Dr. Hanusz Árpád, a Nyíregyházi Főiskola egyetemi tanára a helyi értékek feltárását, turisztikai hasznosítását szorgalmazta. A megye sikeres rendezvényekkel, (Szatmári Fesztivál, Jeles Napok Beregben, Nyírségi Ősz) és gasztronómiára alapozott tematikus utakkal (Szilvaút) jó úton jár ahhoz, hogy a néphagyomány ápolásában élen járó turisztikai mintaterületté váljon. Belus Tamás igazgató a Sóstói Parkfürdő (Aquarius gyógyfürdő, Fürdőház Panzió, Tófürdő) helyzetét elemezte.
A konferencia szekcióülésein ezen kívül számos további előadás is elhangzott, amelyek szöveges változatát a Nyíregyházi Főiskola kötetben jelentette meg. (A témák között szerepelt: a beregi térség lehetséges TDM modellje, a turisztikai fejlesztések Szekszárdon, Nyíregyháza turisztikai marketingje, a szolgáltatási szféra és a turizmus kapcsolata Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, a kastélyturizmus fejlesztési lehetőségei Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, a közlekedés szerepe a turizmus fejlődésében Északkelet-Magyarországon, TDM lehetőségei Cserépfalu turizmusfejlesztésében, a tematikus utak és termékmárkák a vidéki turizmus fejlesztésében, a hagyományápolás és turizmusfejlesztés Nyíregyházán.)
A konferencia résztvevőinek alkalmuk nyílt megismerkedni Nyíregyháza turizmusának legjelentősebb attrakcióival (Nyíregyházi Állatpark, Sóstói Múzeumfalu és Aquarius Élményfürdő) és vállalkozói fejlesztési elképzeléseivel is.