A Dél-Dunántúli régióban noha vezetési válság zajlott a Regionális Fejlesztési (RFT) tanácsban, ettől függetlenül jól működik a kapcsolat a RIB és az RFT között – derült ki a régió prezentációjából. A régióban turisztikai magterületet határoltak le, ennek alapján súlyozva osztják el a pályázati támogatásokat. Megtörtént a fürdők besorolása, a következő nagy feladatnak pedig a TDM-ek kiépítését jelölte ki a régió. A vendégforgalomban visszaesést realizáltak az egy évvel korábbi adatokhoz képest: 2 százalékkal kevesebb vendéget, összesen 370 420 főt fogadtak 2007-ben. A Pécs 2010 - Európa Kulturális Fővárosa program (EKF) kitörési pontot jelenthet az egész térség számára. Az elkövetkező két évben azok a regionális pályázatok élvezhetnek prioritást, amelyek mintegy felvezető rendezvényei lehetnek az EKF-nek. Fontos feladata a régiónak a megfelelő szálláshelyek kialakítása – jelenleg csupán 5 négycsillagos hotel működik Dél-Dunántúlon. A régió a külföldiekre is koncentrál: évente egy-egy díjat ítélnek oda annak, aki a legtöbbet tette a régióért: ezt a díjat 2008-ban Skandinávia kapja, amelynek átadása a mai napon történik meg.
A Dél-Alföldi régió arról tájékoztatta a bizottságot, hogy a térségnek egyre jobban kell számolnia a román turizmus térnyerésével. Az attrakciók iránt erősödik a fizetőképes kereslet érdeklődése. A pályázatokkal kapcsolatban tavalyi évhez képest javult a helyzet: a kiírások időben megtörténtek, és remélik, hogy az ezt kísérő adminisztrációs feladatok is sokkal egyszerűbbek, átláthatóbbak lesznek. A 2007/2013-as fejlesztési időszakban összesen 30 milliárd forint áll rendelkezésre attrakciófejlesztésre a régiós Operatív Programban. Új kereskedelmi szálláshelyek létesítésére 10 milliárd forintból gazdálkodhatnak. A RIB és az RFT kapcsolata kiváló a régióban, mind a döntéseknél, mind az egyes feladatok előkészítésében közösen dolgoznak.
Nyugat-Dunántúlon a régiós turizmus fejlesztési stratégia beépült a regionális operatív programokba – ez is bizonyítja a jó kapcsolatot a RIB és az RFT között a Nyugat-Dunántúli térségben, amely Budapest és a Balaton után a harmadik legmeghatározóbb turisztikai régió. A fejlesztési programokban azonban a Nyugat-Dunántúlnak, mint a mutatószámok alapján fejlett régióként titulált régiónak arányában kevés támogatás jut, mintegy 160 millió forint. A megoldást a kiemelt programok támogatása jelentheti. A térségben a RIB-pályázatokat időben kiírták, amely fontos, és sokat segít a régió turisztikai szolgáltatóinak.
A RIB-ek beszámolóit Mányai Roland a turisztikai szakállamtitkárság nevében azzal egészítette ki, hogy idén jóval több forrás áll a rendelkezésre a regionális pályázatokra. A célokat a RIB-ek határozhatják meg, de ugyanakkor felhívta a figyelmet arra is, hogy tavaly a beadott pályázatoknak csupán 4 százaléka felelt meg az előírási követelményeknek. A fejletteb régiók az eu-s irányelvek alapján kapnak kevesebb támogatást, ez azonban a turisztikai célelőirányzatra nem vonatkozik.