A Nemzetgazdasági Minisztérium szervezésében a Gödöllői Királyi Kastélyban került megrendezésre a Transznacionális tematikus turisztikai fejlesztések lehetősége című turisztikai szakértői konferencia. Az eseményen a sajtó képviselői korlátozott számban jelentek meg, így a tervezett sajtótájékoztató elmaradt, pontosabban más formát kapott. A tájékozató helyett egy személyes beszélgetés keretében nyílt lehetőségünk megismerni a program céljait és a távolabbi terveit. Ezeket Dr. Horváth Viktória, a Nemzetgazdasági Minisztérium turizmusért felelős helyettes államtitkára, valamint Horváth Gergely, a Magyar Turizmus Zrt. turisztikai vezérigazgató-helyettese ismertette.
A Közép-Európai Kezdeményezés (KEK) elnöki tisztét 2013-ban immáron harmadik alkalommal Magyarország látja, idén a turizmus közös fejlesztésének lehetőségét a tagországok a határon átívelő tematikus együttműködésekben látják. A KEK-országok a következők: Albánia, Ausztria, Belorusszia, Bosznia és Hercegovina, Bulgária, Horvátország, a Cseh Köztársaság, Magyarország, Olaszország, Macedónia, Moldova, Lengyelország, Románia, Szerbia-Montenegró, Szlovákia, Szlovénia és Ukrajna.
Horváth Gergely a hosszú távú célok között a szomszédos, vagy környező országokkal való összefogást említette. A programban olyan tervek szerepelnek, mint hogy a Máriacelltől Csíksomlyóig tartó Mária út 20 év múlva az El Camino-hoz hasonló termék legyen.
Horváth Viktória kiemelte, hogy a turizmus eszközével építhetők a nemzetközi kapcsolatok. A KEK lényege, hogy erősítse a környező országokkal való összefogást és együttműködést. A konferencia lehetőséget biztosít a személyes találkozásra, így segítve a szakmai kapcsolatok kiépítését és élővé válását. Célja, hogy a meghívott országok képviselői megtalálják a közös érdekeket, és egy nyelvet beszéljenek. A KEK országait a társadalmi, kulturális, gazdasági és történelmi okok arra predesztinálják, hogy egymással karöltve fejlődjenek. A turizmus az országhatárokon átívelő együttműködések közül az egyik legkönnyebben kialakítható és megvalósítható terület. Sikeresnek akkor lehet értékelni, ha a tagországok egymással együttműködve, tapasztalatok alapján konkrét előrehaladást tudnak elérni.