A központi budapesti programnak a Műjégpálya ad otthont, amely erre az egy éjszakára a tudományos ismeretterjesztés fellegvárává válik: az előadások, kerekasztal-beszélgetések és kiállítások mellett mókás fizikai játékok és múzeumpedagógiai foglalkozások színesítik a kínálatot.
Az Eötvös Loránd Tudományegyetem több mint száz programmal készül: az érdeklődők benézhetnek az egyetem tudományos-kulturális műhelyeibe és laboratóriumaiba, botanikai időutazáson vehetnek részt, megismerkedhetnek a játékelmélettel, kipróbálhatják a tekintetkövetés-laboratóriumot és mikroszkópos kőzetpreparátumot készíthetnek. A Kármán Környezeti Laborban homokvihart szimulálnak, az informatikai kar robotépítéssel is készül, a kémiai intézet látványos kísérleteit hét törpe mutatja be. Az oktató-kutatókkal az interaktív előadások mellett a helyszínek között ingyenesen közlekedő Tudásjáraton is találkozhatnak a látogatók - közölték a szervezők hétfőn az MTI-vel.
A Semmelweis Egyetemen a több ezer éve halott és az élő emberi test rejtelmeivel ismerkedhetnek meg a látogatók. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Nukleáris Technikai Intézetének oktatólaborjában bárki megnézheti, milyen egy működő atomreaktor. Megnyílik a közönség előtt a Bay Zoltán Nonprofit Kft. lézercsarnoka, ahol ipari lézerrel lehet vágni, lőni, írni. Az Óbudai Egyetem Neumann Informatikai Karán a közönséggel közösen barkácsolt diszkólézerrel villantanak a résztvevők és az első magyar űrhajós. Az esemény fesztiváljellegét erősítik a Schönherz Mátrix fényei, a jövőkutatáshoz kapcsolódóan lesz pszicho- és gyerekszínház, a Planetáriumban űrhajóskiképzés és űrvacsora.
A Debreceni Egyetemen a 100 év 100 program mottójú éjszakán a résztvevők a vér sejtjei között végezhetnek mikroszkópos nyomozást, Egerben a Károly Róbert Főiskolán bolygóközi kolonizációt szimulálhatnak robotokkal, a soproni Nyugat-magyarországi Egyetemen egy éjszakára bárki komoly meteorológussá válhat. A győri Széchenyi István Egyetemen a programok a sport és tudomány köré szerveződnek, érdekes lesz például a Szemelvények a Forma1 fizikájából egy mérnök-autóversenyző segítségével című program.
A csillagászat változatlanul az egyik legnépszerűbb tudományterület a Kutatók éjszakáján: a szeptemberi égboltot több városban is távcsövekkel és szakértők segítségével kémlelhetik az érdeklődők.
Hetedik alkalommal rendezi meg idén a Tempus Közalapítvány a Kutatók éjszakáját, amelynek a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvány az egyik társszervezője. Az Európai Bizottság támogatásával 2005 óta Európa-szerte megvalósuló egész napos, fesztiváljellegű esemény célja a tudomány és a kutatói pálya népszerűsítése.
Előzetes regisztráció és a részletes programkínálat www.kutatokejszakaja.hu honlapon, valamint a Facebookon található.
Forrás: MTI