Helyzetkép a TDM- rendszer és a turisztikai szakoktatás állapotáról

Az Országgyűlés Sport-és turizmusbizottsága március 25-i ülésén, különféle területeket érintő ügyekre beterjesztett módosítási javaslatok sorsáról döntöttek. Tájékoztatót hallgattak meg a bizottság tagjai a fogyatékos sport helyzetéről is. 

A turizmus egészét érintő egyik fontos előterjesztés szerint
nem biztosított a TDM rendszer hosszú távú fennmaradása a jelenlegi finanszírozási rendszer alapján. Fodor Olivér, a Nemzetgazdasági Minisztérium osztályvezetője ismertette a TDM rendszer jelenlegi alapkövetelményeit: alulról épüljön, önkéntes alapon, professzionális munkát végezzen és legyen hosszútávon önfenntartó. A minisztérium végzi a díjmentes regisztrációt, mely szerint jelenleg 80 helyi és 5 térségi TDM működik, 250 önkormányzat és mintegy 3000 vállalkozás összefogásával. Létrehozásukat az NFÜ pályázatok formájában mintegy 5 milliárd Ft értékben támogatta.

Balogh Károly, a Magyar TDM Szövetség elnöke kifejtette, hogy a jelenlegi szabályozók alapján az önfenntartó képesség, és az önkéntesség csak rövidtávon teljesíthető. Amint a pályázati lehetőség megszűnik vagy szünetel, különösen a közép és felső, (desztinációs) szintek léte kérdéses. A 2013-ig a TDM-ek támogatására elkülönített keret csak mintegy egyharmada került kiosztásra, ami jelzi a pályázók bizonytalanságát a fenntarthatóság tekintetében. Pedig az eddig felépített TDM rendszer hatékonyságát jelzi, hogy a hazai turizmus hozamának kétharmadát biztosító térségekben működnek. Sajnos, a turisztikai fejlesztési támogatások elosztásnál a már működő TDM szakértőinek véleményét sem hallgatják meg, így sok a presztízs, vagy népjóléti beruházás. Ismét felmerült, hogy sem az önkormányzatok, sem a turizmusból közvetlenül, vagy közvetetten profitáló vállalkozások számára nem normatív előírás a TDM fenntartásának előteremtése, helyi szinten sem. Nagytérségi, desztinációs szinten viszont az állam segítsége volna elmaradhatatlan.

Horkay Nándor, a Nemzetgazdasági Tervezési Hivatal elnöke tájékoztatása szerint a 2014-es uniós támogatási ciklusban is szerepel a turizmus kiemelt támogatása és TDM pályázati rendszer tovább folytatása. A végső számokról a kormány dönt majd.

Szükségesnek látszik, hogy a TDM rendszer- osztrák minta szerint- több oldalú, normatív szabályokon nyugvó pénzügyi alapokon működjön. A bizottság javasolta, hogy az NGM dolgozzon ki új elképzelést a TDM rendszer fenntarthatóságára.

Egy másik, fontos előterjesztés a turisztikai szakoktatás helyzetéről adott számot. A vállalkozók oldaláról sokszor elhangzó panasz, hogy a turisztikai szakmai képzés nem ad megfelelő felkészítettséget, legfőképp a gyakorlat hiányzik. Másfelől, sokan a végzett hallgatók közül nem találnak megfelelő állást, mennyiségi túlképzés mutatkozik. Dr. Maruzsa Zoltán, az illetékes helyettes államtitkár szerint a mennyiségi túlképzés már jövőre csökkenni fog, hiszen a demográfiai visszaesés (egyre kevesebb a diák), részben megoldja a kérdést. Túlképzés egyébként nem az országos, hanem csak egyes régiók szintjén jelentkezik. Ennek a kormány azzal szab gátat, hogy adott területeken nem lesz támogatott a beiskolázás. Az újabb rendelkezések már előírják a féléves gyakorlati időt, mégpedig minősített szintű turisztikai vállalkozásoknál. Egyre többen mehetnek külföldi részképzésre vagy gyakorlatra, nemcsak az Erasmus, hanem egy új, tisztán hazai támogatású program révén is.


Egy korty Ázsia reggelire

Egy korty Ázsia reggelire 

Kulturális ízkavalkáddal hódít az új belvárosi brunchozó.
Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.