A turizmus egészét érintő egyik fontos előterjesztés szerint
nem biztosított a TDM rendszer hosszú távú fennmaradása a jelenlegi finanszírozási rendszer alapján. Fodor Olivér, a Nemzetgazdasági Minisztérium osztályvezetője ismertette a TDM rendszer jelenlegi alapkövetelményeit: alulról épüljön, önkéntes alapon, professzionális munkát végezzen és legyen hosszútávon önfenntartó. A minisztérium végzi a díjmentes regisztrációt, mely szerint jelenleg 80 helyi és 5 térségi TDM működik, 250 önkormányzat és mintegy 3000 vállalkozás összefogásával. Létrehozásukat az NFÜ pályázatok formájában mintegy 5 milliárd Ft értékben támogatta.
Balogh Károly, a Magyar TDM Szövetség elnöke kifejtette, hogy a jelenlegi szabályozók alapján az önfenntartó képesség, és az önkéntesség csak rövidtávon teljesíthető. Amint a pályázati lehetőség megszűnik vagy szünetel, különösen a közép és felső, (desztinációs) szintek léte kérdéses. A 2013-ig a TDM-ek támogatására elkülönített keret csak mintegy egyharmada került kiosztásra, ami jelzi a pályázók bizonytalanságát a fenntarthatóság tekintetében. Pedig az eddig felépített TDM rendszer hatékonyságát jelzi, hogy a hazai turizmus hozamának kétharmadát biztosító térségekben működnek. Sajnos, a turisztikai fejlesztési támogatások elosztásnál a már működő TDM szakértőinek véleményét sem hallgatják meg, így sok a presztízs, vagy népjóléti beruházás. Ismét felmerült, hogy sem az önkormányzatok, sem a turizmusból közvetlenül, vagy közvetetten profitáló vállalkozások számára nem normatív előírás a TDM fenntartásának előteremtése, helyi szinten sem. Nagytérségi, desztinációs szinten viszont az állam segítsége volna elmaradhatatlan.
Horkay Nándor, a Nemzetgazdasági Tervezési Hivatal elnöke tájékoztatása szerint a 2014-es uniós támogatási ciklusban is szerepel a turizmus kiemelt támogatása és TDM pályázati rendszer tovább folytatása. A végső számokról a kormány dönt majd.
Szükségesnek látszik, hogy a TDM rendszer- osztrák minta szerint- több oldalú, normatív szabályokon nyugvó pénzügyi alapokon működjön. A bizottság javasolta, hogy az NGM dolgozzon ki új elképzelést a TDM rendszer fenntarthatóságára.
Egy másik, fontos előterjesztés a turisztikai szakoktatás helyzetéről adott számot. A vállalkozók oldaláról sokszor elhangzó panasz, hogy a turisztikai szakmai képzés nem ad megfelelő felkészítettséget, legfőképp a gyakorlat hiányzik. Másfelől, sokan a végzett hallgatók közül nem találnak megfelelő állást, mennyiségi túlképzés mutatkozik. Dr. Maruzsa Zoltán, az illetékes helyettes államtitkár szerint a mennyiségi túlképzés már jövőre csökkenni fog, hiszen a demográfiai visszaesés (egyre kevesebb a diák), részben megoldja a kérdést. Túlképzés egyébként nem az országos, hanem csak egyes régiók szintjén jelentkezik. Ennek a kormány azzal szab gátat, hogy adott területeken nem lesz támogatott a beiskolázás. Az újabb rendelkezések már előírják a féléves gyakorlati időt, mégpedig minősített szintű turisztikai vállalkozásoknál. Egyre többen mehetnek külföldi részképzésre vagy gyakorlatra, nemcsak az Erasmus, hanem egy új, tisztán hazai támogatású program révén is.