Húsz európai ország gyógyfürdőit és kapcsolódó létesítményeit tömörítő szervezetet dr. Sigrun Lang elnöknő mutatta be a sajtó képviselőinek. Mint elmondta, a brüsszeli székhelyű közhasznú szervezet fő feladatának tekinti, hogy lobbizzon a tagszervezetek működési közegének javításáért. Fontosnak tartják az európai fürdőkultúra értékeinek megőrzését, terjesztését, de az új trendekhez is alkalmazkodni akarnak.
Sok a tennivalójuk mind a brüsszeli, mind az otthoni képviselők felvilágosításában. Tisztázni kell sokukkal, hogy a gyógyfürdők milyen fontos feladatot végeznek. Szerinte a globális gazdsági válság hatása alól viszonylag védettek, ugyanakkor komoly kihívást jelent számukra, hogy a gyógykúrák az egykori három hétről mára egy hetesre rövidültek. Egyik kitörési pont lehet az egészségügy, a rehabilitációs tevékenység felé való erőteljesebb nyitás.
Rendkívül meghatározó lehet az ágazat működése szempontjából az az uniós döntés, amely szerint három éven belül biztosítani kell a polgároknak, hogy az unión belül szabadon választhassák meg az egészségbiztosítási pénztárak által támogatott kezeléseik helyét.
A megfelelő működés egyik feltétele a szövetség saját minőségi védjegye. A Europespa Med és az Europespa Wellness rendszereket a kidolgozó, dr. Kurt von Stroch mutatta be. Mint elmondta, a csatlakozni akaró szervezetek egy 400 kérdést tartalmazó kérdőívvel a működésük minden területére kiterjedően bemutatják magukat. A három illetve egy éve indított rendszerben 12 ország 40 létesítménye értékelte önmagát a kérdőív segítségével. A minősítők harmincnak ítélték meg a védjegyet - köztük egy magyarnak, a sárvári Vital Med Hotelnek. Dr. Németh István elmondta, hogy a magyar Fürdőszövetség az ESPA-val közösen felkészítést szervez majd a szakembereknek a minősítési rendszerről.